Česko chce být lídrem poválečné obnovy Ukrajiny. První firmy se už staví do fronty

V ukrajinském Mariupolu je situace po obléhání ruskou armádou zoufalá. Město má poničenou infrastrukturu, což je jedna z věcí, kterou bude třeba obnovovat po celé zemi.

V ukrajinském Mariupolu je situace po obléhání ruskou armádou zoufalá. Město má poničenou infrastrukturu, což je jedna z věcí, kterou bude třeba obnovovat po celé zemi. Zdroj: Reuters

První české firmy se sdružují, aby se mohly podílet na obnově Ukrajiny. Ač je ještě brzy na konkrétní plány, podle zástupců byznysu je třeba být připraven.
Firmy z oborů hutnictví, stavebnictví nebo ICT mají podle tuzemských profesních svazů šanci se na Ukrajině uplatnit.
Ukrajina je nyní závislá na přetrvávající západní podpoře.
Člen ukrajinské záchranné služby se po ostřelování Charkova dívá na budovu radnice na centrálním náměstí. Charkov je jedno z nejponičenějších měst.
V Horlivce, stejně jako ja jiných místech Ukrajiny, jsou terčem vojáků i civilní cíle, jako jsou obytné domy.
7
Fotogalerie

Zatímco ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj burcoval v projevu k českému parlamentu k materiální a politické pomoci pro svoji válkou sužovanou zemi, v kuloárech se rozehrál příběh, který jde o úroveň dál. Česko chce hrát hlavní roli v mnohamiliardovém plánu na obnovu Ukrajiny a už nyní se rodí několik byznysových iniciativ s cílem zaháčkovat tuzemské firmy do budoucích zakázek.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!