Dráhy mají volné ruce k vydání nových dluhopisů. Kurucz žije | E15.cz

Dráhy mají volné ruce k vydání nových dluhopisů. Kurucz žije

Daniel Kurucz
Daniel Kurucz
• 
ZDROJ: ctk

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řídící výbor Českých drah, který ve firmě plní funkci valné hromady, dnes na svém mimořádném zasedání schválil vydání nových dluhopisů. Managementu společnosti se tak uvolnily ruce k až pětimiliardové mezinárodní emisi. Vyplývá to z informací, které má deník E15 k dispozici.

Samy dráhy věc komentovat nechtějí. Mluvčí Radek Joklík se omezil pouze na konstatování, že „řídící výbor řádně projednal všechny body programu.“

Dluhopisy chtějí dráhy vydat ještě letos. Z výnosu emise by měly být přednostně splaceny směnky vydané v rámci směnečného programu, který umožňuje Českým drahám vydávat směnky až do celkového objemu osmi miliard korun.

Dráhy potřebují peníze i na splátky nových vlaků nebo rekonstrukce starších vagonů. Tíží je například splátky rychlovlaků Railjet, k tomu podnik nedávno objednal rychlíkové jednotky od Škody Vagonky za 2,6 miliardy korun.

Kurucz si může oddechnout

Řídící výbor se naopak podle dostupných informací nevěnoval změnám v dozorčí radě. O výměně některých členů rady se spekulovalo v souvislosti s možným odvoláním generálního ředitele drah Daniela Kurucze ministerstvem dopravy. Kurucz si tak může na nějaký čas oddechnout.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah