EMS nebude jednat s vedením Prahy kvůli opencard | e15.cz

EMS nebude jednat s vedením Prahy kvůli opencard

Opencard
Opencard
• 
ZDROJ: Mlada fronta E15

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Firma eMoneyServices (EMS), která vlastní majetková práva k problematickému projektu opencard, o víkendu odvolala pondělní schůzku s vedením Prahy, řekl bez dalších podrobností člen zastupitelského klubu České pirátské strany Ondřej Profant. Mělo jít o první oficiální setkání od doby, kdy nová rada zrušila plánovanou arbitráž s EMS.

Mluvčí eMoney Group Martin Opatrný uvedl, že jednání společnost EMS zrušila kvůli přeloženému letu ředitele firmy Petra Stránského. Jednání se kromě Profanta měla zúčastnit primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Profant o víkendu řekl, že město má určité varianty postupu ohledně opencard připravené, řešení plánuje oznámit do pátku.

Opatrný uvedl, že EMS dlouhodobě opakuje, že je nehospodárné, aby byla opencard financována z rozpočtu města. S touto tezí půjde i na jednání s novým vedením metropole. „Karta si na sebe může vydělat sama. Dokazují to příklady ze zahraničí,“ sdělil. Systém podle něj funguje bez jakýchkoliv technických problémů a dokáže si na sebe vydělat. „Důvody pro jeho případné zrušení tedy nejsou ani technické, ani ekonomické, ale pouze politické,“ míní Opatrný.

Kartu opencard si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Projekt, který vyšel zhruba na 1,35 miliardy korun, je spojen s řadou problematických smluv, město se s nimi dlouho neúspěšně vyrovnává. Údajné dluhy Prahy vůči EMS řeší soud. Na konci roku navíc vyprší smlouva s dopravním podnikem, což podle EMS může ohrozit provoz opencard.

Řešení do Vánoc

Primátorka Krnáčová dříve slíbila, že ANO přijde s řešením potíží do Vánoc. Zároveň připustila, že by město mohlo po určité období, než vznikne nový systém, zavést opět papírové kupony.

Deset bývalých radních za ODS a TOP 09 a pět úředníků čelí za prodloužení jedné ze smluv, na níž bylo pokračování opencard závislé, obžalobě. V kauze opencard už bylo jiných pět úředníků nepravomocně odsouzeno. Občanské iniciativy i některá média upozorňují, že skuteční strůjci projektu zůstávají nepotrestáni.

Martin Čaban: Krnáčová má problémy už před startem

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery