Letiště Bratislava prohloubí závislost na Ryanairu | e15.cz

Letiště Bratislava prohloubí závislost na Ryanairu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Sean MacEntee

Edita Muchová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bratislavské letiště se těší zvýšenému zájmu svého dlouholetého přepravního partnera, irské nízkonákladové společnosti Ryanair. Po letech příslibů šéf Ryanairu Michael O’Leary otevře v březnu příštího roku základnu pro dvě svá letadla ve slovenské metropoli. Letišti to přinese peníze i práci. Druhou stranou mince je prohlubující se závislost na jedné firmě.

Kromě bázování letadel O’Leary slibuje i nové linky, od března jich nabídne šestnáct. „Toto všechno přinese jeden milion pasažérů ročně a podpoří tisíc souvisejících pracovních míst, jelikož Ryanair investuje více než 200 milionů dolarů,“ pyšnil se při oznamování novinek šéf nízkonákladového přepravce oblečený v tričku s nápisem „Ryanair miluje Slovensko“. Společnost pochválilo i vedení letiště. Jeho ředitel Ivan Trhlík ji označil za dlouhodobého, stabilního a férového partnera.

Rostoucí závislosti na nízkonákladových aeroliniích, které se dokážou rychle sbalit v případě nevýhodných podmínek, se letiště nebojí. „Snažíme se zabezpečit širší nabídku dopravců pro cestující,“ vysvětluje mluvčí letiště Veronika Ševčíková. Jednou z nich je i nová linka do Dubaje od letošního prosince. Po jejím spuštění se bude dát během zimy létat do šestnácti destinací. Lety do nich provozují čtyři firmy, většinu z nich však obstarává irský přepravce.

Ryanair deklaroval snahu vytvořit v Bratislavě základnu několik let. Požadoval však snížení letištních poplatků. „Nejlepší by bylo o sto procent,“ vtipkoval O’Leary v říjnu 2009, kdy hovořil o bázování tří strojů. Tehdejší vedení mu vzkazovalo, že nabídku nelze přijmout za žádných podmínek. Společnost se pak odmlčela a otvírala základny na jiných letištích.

Autor: Edita Muchová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery