Letiště Heathrow odbavil rekordní počet cestujících. Potřebuje novou dráhu | E15.cz

Letiště Heathrow odbavil rekordní počet cestujících. Potřebuje novou dráhu

Start letadla z jedné ze dvou drah letiště Heathrow
Start letadla z jedné ze dvou drah letiště Heathrow
• 
ZDROJ: Heathrow Airports Limited

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Londýnské mezinárodní letiště Heathrow loni odbavilo rekordních téměř 75 milionů cestujících. Proti předchozímu roku je to nárůst o o 2,2 procenta, uvedla dnes firma. Letiště již od počátku tohoto desetiletí funguje na pokraji svých kapacit a nyní čeká, zda mu vláda povolí výstavbu nové ranveje. Heathrow je podle počtu odbavených cestujících největším letištěm v Evropě.

K nárůstu počtu cestujících přispěla hlavně větší letadla. Počet startů a přistání se loni zvýšil jen o 0,3 procenta, počet sedadel v letadlech však o 2,1 procenta. Na letišti nyní přistává každý den více než 20 obřích dvouposchoďových letadel Airbus A380.

Nejvíce se zvýšil počet cestujících do rozvíjejících se zemí. Počet cestujících na trasách do Číny vzrostl o 14 procent, do Latinské Ameriky o osm a na Blízký východ o šest procent. Počet cestujících na vnitrostátních linkách nicméně o 15 procent klesl, na linkách do dalších evropských zemí se zvýšil jen o 0,9 procenta.

Londýnská letiště Heathrow a Gatwick spolu soupeří o novou ranvej. Speciální komise loni v létě doporučila, aby nová dráha vznikla na letišti Heathrow. Premiér David Cameron však závěrečné vládní rozhodnutí odložil, padnout má až po letošní volbě londýnského starosty. Kritici rozšíření letiště Heathrow upozorňují, že bude příliš nákladné - stát má 18 miliard liber (650,8 miliardy korun) - a že zvýší hlučnost v silně obydlené oblasti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah