Modernizace kolejí nestačí, Sobotka chce do Bavorska druhou dálnici | E15.cz

Modernizace kolejí nestačí, Sobotka chce do Bavorska druhou dálnici

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons (public domain)

ČTK

Zlepšení dopravní infrastruktury mezi Českem a Bavorskem je klíčové pro zajištění podmínek pro rozvoj podnikání na obou stranách hranice. Na hospodářském semináři v Mnichově to dnes řekl český premiér Bohuslav Sobotka. Kromě modernizace železnice je podle něj třeba zajistit i druhé dálniční spojení Česka a Bavorska.

„Pokud máme mluvit o dobrém vytváření podmínek pro podnikatele na české i bavorské straně hranice, je rozvoj dopravní infrastruktury klíčovou prioritou, na kterou by se měly obě naše vlády soustředit,“ řekl Sobotka. Dopravní spojení obou zemí podle něj vypadá tak, jako by stále ještě existovala železná opona. Premiér proto vyzval podniky na obou stranách hranice, aby také tlačily na zlepšení dopravních sítí.

„Česká republika investuje a je připravena investovat do rozvoje železniční infrastruktury a stojíme o to, aby tyto investice v příštích letech realizovalo také Bavorsko. Je velmi důležité, abychom měli rychlé železniční spojení s dostatečnou kapacitou mezi Prahou a Mnichovem, mezi Prahou a Norimberkem,“ řekl Sobotka.

Podle něj by se ale obě země neměly soustřeďovat pouze na železnici. „Je důležité, abychom také měli druhé dálniční propojení mezi Českou republikou a Bavorskem. Je důležité, abychom dokázali napojit také dálnici D6 na bavorskou silniční infrastrukturu,“ uvedl.

Sobotka o lepším dopravním propojení obou zemí jednal už ve čtvrtek s bavorským premiérem Horstem Seehoferem. Podle něj je nyní dobrá příležitost k prosazení přeshraničních dopravních projektů, protože spolkový ministr dopravy Alexander Dobrindt sám pochází z Bavorska.

Německo nyní připravuje aktualizaci Spolkového plánu dopravních cest a podle Sobotky je potřeba, aby se do něj česko-bavorská infrastruktura dostala. Plán totiž ovlivní podobu německých dopravních sítí na několik desetiletí do budoucna.

Česko-Německý výzkum

Sobotka se v Mnichově zabýval také spoluprací mezi Českem a Bavorskem v oblasti vědy a výzkumu. „Bavorsko je země, která velmi intenzivně podporuje aplikovaný výzkum, dotuje i ze zemského rozpočtu řadu podnikatelských aktivit, které přispívají k transferu těch znalostí a výsledků výzkumu a inovací do praxe. Pro nás to je velmi zajímavý partner,“ řekl.

V podnikatelském kampusu Ludwiga Bölkowa v Ottobrunnu dnes podepsali zástupci agentury CzechInvest memorandum o spolupráci v kosmickém výzkumu. „Tady jsme chtěli nějakým způsobem souhrnně představit nabídku možností, které má Česká republika. Budeme hledat možnosti, jak podpořit nové zakázky pro české společnosti a jak podpořit kooperaci v oblasti vědy a výzkumu, která by se z velké části mohla odehrávat i v České republice,“ řekl premiér.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.