Airbus A380: Přepravní obr slaví patnácté narozeniny | E15.cz

Přepravní obr slaví patnáct let od prvního letu. Airbus A380 nevznikal lehce

Jiří Frydlewicz

Léta dominance amerického Boeingu 747 vzaly za své 18. ledna 2005. Ten den byl totiž oficiálně v jihofrancouzském Toulouse představen evropský Airbus A380. Poprvé vzlétl 27. dubna 2005. Od té doby vládne nebesům coby největší dopravní letadlo světa. První aerolinkou, která nový stroj začala používat, se staly Singapore Airlines. Kvůli nezájmu zákazníků ale společnost Airbus v loňském roce oznámila, že A380 v roce 2021 přestane vyrábět.

Airbus A380 může najednou unést přes 800 pasažérů. Mohutný stroj však nevznikal lehce. První studie přepravního letadla pro velké množství pasažérů vznikla již na začátku 90. let. Samotné práce na stroji však začaly až v červnu 1994. Oficiální představení projektu, jež zpočátku nesl označení A3XX, proběhlo v roce 2000.

První let se uskutečnil v dubnu 2005 a v přímém přenosu jej sledovaly miliony diváků po celém světě. Let proběhl úspěšně. V září roku 2006 se dostalo na první let s pasažéry. Do plného užívání se však A380 dostal až v říjnu 2007. Plány na jeho dřívější nasazení zhatily problémy s elektroinstalací. 

Složitá je i samotná výroba obřího letadla. Jednotlivé díly se totiž vyrábějí v několika zemích. Konkrétně v Německu, Velké Británii a Španělsku. Ve francouzském městě Toulouse se pak jednolitvé komponenty skládají. 

Letoun existuje ve dvou verzích. Buď ve třech třídách s kapacitou kolem 520 míst, anebo v případě jediné ekonomické třídy je kapacita až 840 míst. Stroj na délku měří 72,7 metrů a jeho rozpětí křídel je 79,8 metrů. V současné chvíli je součástí leteckého parku aerolinek Singapore Airlines, Quantas, Air France, Lufthansa či British Airways.

Prohlédněte si fotogalerii:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!