Koronavirus omezil letecký provoz nad Českem | E15.cz

Provoz na nebi nad Českem klesl kvůli koronaviru o sedm procent

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Opatření i snížení poptávky kvůli koronaviru způsobila pokles letecké dopravy nad Českem o zhruba sedm procent. Denně v souvislosti s šířením nákazy ubylo asi 150 pohybů letadel v českém vzdušném prostoru, řekl mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.

Letecký provoz nad Českem v současnosti čítá okolo 1700 vzletů, přistání a letů denně, což je meziročně o 300 méně. Pokles letů ale vedle koronaviru způsobily i jiné faktory. Kvůli kapacitním problémům v okolních zemích byla například již loni část přeletů přesměrována mimo Česko.

Již za loňský rok se poprvé po deseti letech počet pohybů letadel nad ČR meziročně snížil a to o 0,6 procenta na 906 666 přeletů, vzletů a přistání.

„Na provozu je to znatelné. Z naší analýzy vyplývá, že pokles pohybů z důvodu šíření koronaviru je zhruba sedm procent. Přesnější čísla za únor budeme mít k dispozici zhruba v polovině měsíce,“ řekl Klíma.

Od dnešního dne jsou zakázané přímé lety mezi Českem, severoitalskými městy a Jižní Koreou. Již dříve vláda zrušila přímé linky do Číny. Vedle nařízeného zákazu aerolinie pociťují kvůli obavám lidí z nákazy a doporučením úřadů obecně pokles zájmu cestujících o létání a proto některé spoje ruší.

Podle dnešního aktualizovaného odhadu Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) by aerolinky provozující osobní leteckou přepravu kvůli epidemii onemocnění mohly přijít o 63 miliard až 113 miliard dolarů (1,4 bilionu až 2,6 bilionu korun). Tak rozsáhlému propadu příjmů odvětví čelilo v době globální finanční krize v roce 2009.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah