Bestsport dal žalobu na určení šestimiliardové pohledávky Sazky | E15.cz

Bestsport dal žalobu na určení šestimiliardové pohledávky Sazky

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost Bestsport, provozovatel a majitel O2 areny, podal k Městskému soudu v Praze žalobu na určení pravosti šestimiliardové pohledávky za loterijní společností Sazka. Bestsport, jehož akcionáři jsou sportovní svazy, je od května v úpadku. Hala slouží jako zajištění dluhopisů Sazky vydaných kvůli její stavbě.

Pohledávku Bestsportu popřel na zvláštním přezkumném jednání oddělený správce Sazky Jiří Zrůstek. Pohledávka podle něj nevznikla. Zástupce Sazky pohledávku Bestportu na jednání uznal.

„Pohledávka byla do insolvenčního řízení přihlášena jako podmíněná. Sice dosud nevznikla, ale může s velkou pravděpodobností vzniknout, pokud bude splněna podmínka na níž je vázána,“ řekl tehdy právní zástupce Bestsportu Adam Černý. Zástupce Sazky a člen jejího představenstva Petr Bernátek si také myslí, že podmíněná pohledávka může vzniknout, jestliže Bestsport bude plnit za Sazku z jejích dluhopisů ze zástavy O2 areny.

Bestsport podal také žalobu na určení pravosti pohledávky 3,2 milionu korun hokejového klubu HC Slavia Praha. Zvláštní přezkumné jednání o přihlášených pohledávkách sloužilo ke konečnému sestavení seznamu věřitelů a jejich pohledávek za Sazkou a rozdělení ceny za její prodej.

Cena O2 areny, která je největším majetkem Bestsportu, činí podle znaleckého posudku vypracovaného společností Ernst&Young včetně veškerého vybavení nejvýše 1,57 miliardy korun. Celý Bestsport ocenila auditorská firma na 1,745 miliardy korun. Sazka v minulosti uvedla, že hala stála 7,2 miliardy korun. Původně se hovořilo o tom, že stavba vyjde zhruba na dvě miliardy.

Společnost PPF Healthcare, jeden z věřitelů Bestsportu, bude zřejmě do konce letoška schopna předložit takový reorganizační plán společnosti, který bude mít šanci získat podporu na schůzi věřitelů.

K Městskému soudu v Praze se v květnu přihlásilo 2075 věřitelů Sazky s pohledávkami za téměř 41,1 miliardy korun. Ze všech přihlášených pohledávek jich bylo podle Cupkova uznáno celkem za 11 až 12 miliard.

Loterijní byznys Sazky odkoupily skupiny PPF a KKCG, které patří mezi největší věřitele zkrachovalé společnosti. Ve výběrovém řízení ji získaly za 3,81 miliardy korun. Cupka připravuje vypořádání s věřiteli Sazky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah