Britská banka Lloyds zruší kvůli brexitu další tisíce míst | E15.cz

Britská banka Lloyds zruší kvůli brexitu další tisíce míst

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší z britských bank zaměřených na drobnou klientelu Lloyds Banking Group chystá další kroky v plánu snižování nákladů - zruší asi 3000 pracovních míst a uzavře dalších 200 poboček. V prostředí nízkých úrokových sazeb chce lépe zvládat náročnější ekonomické podmínky, které zhoršilo nedávné referendum o brexitu. Banka celkem zaměstnává zhruba 75.000 lidí.

Banka Lloyds už letos oznámila, že zruší zhruba 4000 pracovních míst a od ledna uzavřela už téměř 100 poboček. Sdělila zároveň, že do konce roku 2018 zefektivní své portfolio nemovitostí, které vlastní nad rámec své pobočkové sítě.

Banka také upozornila, že po červnovém referendu o vystoupení Británie z EU je pravděpodobné „zpomalení (hospodářského) růstu“. Dopady takzvaného brexitu na drobné klienty firma zatím nezaznamenala, podle jejího šéfa Antónia Horty-Osória je na to ještě příliš brzy. Aktivita mezi firemními klienty se ale snižovala už před referendem.

Lloyds je jednou z bank, které během finanční krize zachraňovala britská vláda z peněz daňových poplatníků. Stát má nyní v bance podíl devět procent. Nejnovější úsporné kroky jí mají do konce příštího roku pomoci ušetřit 400 milionů liber.

Banka také oznámila, že zisk před zdaněním jí v pololetí vzrostl o více než 100 procent na 2,45 miliardy liber (78,5 miliardy korun). Čistá úroková marže, což je hlavní ukazatel výkonnosti, vzrostla na 2,7 procenta z 2,62 procenta před rokem. Objem nesplácených úvěrů se ale zvýšil o téměř třetinu na 254 milionů liber. Akcie banky ztratily po červnovém referendu zhruba čtvrtinu hodnoty. Dnes odpoledne vykazovaly pokles o více než čtyři procenta v reakci na sdělení banky, že tvorba kapitálu může být v příštích letech pomalejší, než se odhadovalo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah