Deficit zahraničního obchodu USA se zvýšil na půlroční maximum, deficit obchodu s Čínou je rekordní | E15.cz

Deficit zahraničního obchodu USA se zvýšil na půlroční maximum, deficit obchodu s Čínou je rekordní

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v srpnu zvýšil o 6,4 procenta na šestiměsíční maximum 53,2 miliardy dolarů (téměř 1,2 bilionu korun). Oznámilo to americké ministerstvo obchodu. Deficit se zvyšuje už tři měsíce a je možné, že bude mít dopad na hospodářský růst ve třetím čtvrtletí, upozorňují analytici, které citovala agentura Reuters. Na rekordu je deficit s Čínou.

Schodek byl nicméně menší než 53,5 miliardy dolarů, které očekávali ekonomové. Data za červenec ministerstvo mírně revidovalo k lepšímu, schodek vyčíslilo na 50 miliard dolarů namísto původně uváděných 50,1 miliardy dolarů.

Vývoz zboží a služeb v srpnu klesl o 0,8 procenta na 209,4 miliardy dolarů. Citelný je zejména pokles exportu sójových bobů a ropy. Dovoz naopak o 0,6 procenta vzrostl a dostal se na rekordních 262,7 miliardy dolarů. Přispěl k tomu dosud nejvyšší dovoz motorových vozidel a mobilních telefonů.

Politicky citlivý deficit v obchodu s Čínou se zvýšil o 4,7 procenta na rekordních 38,6 miliardy dolarů.

Obchodní schodek se zvyšuje navzdory politice administrativy prezidenta Donalda Trumpa, která vyústila v ostrou obchodní válku mezi USA a Čínou a vnesla napětí do vztahů s Evropskou unií, Kanadou a Mexikem.

Trumpova administrativa tvrdí, že s odstraněním deficitu v zahraničním obchodu se ekonomika dostane na udržitelnou cestu rychlejšího růstu. To je argument, který mnoho ekonomů odmítlo jako chybný, pokud se uváží faktory jako je nízká produktivita a pomalý růst populace.

Při očištění od inflačních vlivů se deficit v srpnu zvýšil z červencových 82,4 miliardy na 86,3 miliardy dolarů a byl tak nejvyšší od ledna 2006. Tento reálný obchodní deficit signalizuje, že obchod by mohl ve třetím čtvrtletí ubrat z růstu hrubého domácího produktu (HDP) až jeden procentní bod. Ve druhém čtvrtletí naopak k hospodářskému růstu, který v ročním přepočtu činil 4,2 procenta, přispěl 1,2 procentního bodu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah