New York už není „hlavním městem“ bohatých, sesadila ho asijská metropole | E15.cz

New York už není „hlavním městem“ bohatých, sesadila ho asijská metropole

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Obě velkoměsta dělí třináct tisíc kilometrů vzdušnou čarou, přesto se v mnohém podobají. V žádné jiné světové metropoli totiž nežije více boháčů než v Hongkongu a New Yorku. Zatímco ale v minulých letech kralovalo žebříčku nejlidnatější město Spojených států, loni se stala domovem pro největší počet oligarchů bývalá britská kolonie – dnešní Hongkong.

Na metropole s nejvyšší koncentrací osob s majetkem v hodnotě alespoň třicet milionu dolarů (666 milionu korun) se zaměřila studie World Ultra Wealth Report. Ta uvádí, že se Čínou ovládaný Hongkong dostal na první místo především díky rychlému tempu příbytku boháčů – těch zde mělo žít meziročně o třetinu více, celkem deset tisíc. Ačkoliv na počet obyvatel New York se svými 8,5 miliony lidí předčí Hongkong zhruba o milion, osob s víc jak půlmiliardou korun na účtu zde žije o tisíc méně.

Na dalších příčkách následují Tokio a Los Angeles, první evropské město je až pátá Paříž. Ta přeskočila s minimálním odstupem Londýn, na jehož propadu žebříčkem se měl částečně podepsat i blížící se brexit. I tak jsou ale hlavní města Francie a Velké Británie jedinými zástupci Evropy v elitní desítce. Tu totiž uzavírají Chicago, San Francisco, Washington a Osaka.

Celkově se skupina nejbohatších lidí světa loni rozrostla o třináct procent na 256 tisíc osob vlastnících alespoň třicet milionu dolarů. Ačkoliv tvoří výraznou většinu muži, žen meziročně přibylo o čtrnáct procent na rekordních 35 tisíc. Dohromady by tato finanční elita poskládala jmění v celkové výši 31,5 bilionu dolarů (700 bilionů korun). Pro srovnání: celkové příjmy českého státního rozpočtu ke konci srpna činily 900 miliard korun, byly tedy více než sedm set krát nižší.

Vedle pořadí měst studie sestavila i žebříček států s největší koncentrací boháčů. Tomu suverénně vévodí Spojené státy s osmdesáti tisíci dolarových milionářů. Následuje Japonsko s necelými dvěma desítkami tisíci, Čína, Německo, Kanada, Francie, Hongkong, Velká Británie, Švýcarsko a Itálie.

Velké rozdíly v bohatství však nenalezneme jen na úrovni států a měst, ale i mezi jednotlivými bohatými. Jmění v rozmezí třicet až padesát milionu dolarů ovládá přes 122 tisíc osob, nejužší je pak skupina těch nejbohatších – majetek převyšující svou hodnotou miliardu dolarů mají jen necelé tři tisíce lidí.

Většinu majetku drží miliardáři v likvidních aktivech, například v hotovosti, uvádí studie. Alternativní investice do nemovitostí či umění se na celkovém majetku všech boháčů podílí 6,6 procenty.

Nejbohatším člověkem světa je aktuálně zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho majetku v polovině července překonala 3,3 bilionu korun. Se zhruba třetinovým odstupem následuje zakladatel Microsoftu Bill Gates.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah