Dluhová krize v EU výrazně zbrzdí růst ve východní Evropě

Prezident univerzity Dartmouth College Jim Yong Kim

Prezident univerzity Dartmouth College Jim Yong Kim Zdroj: Profimedia.cz

Pokračující dluhová krize eurozóny výrazně brzdí ekonomiky zemí východní Evropy a střední Asie a růst v tomto regionu se letos zpomalí na 3,4 procenta z loňských 5,1 procenta. Odhadla to v páteční zprávě o vývoji regionu Světová banka, Oblast, kterou banka ve zprávě zkoumá, zahrnuje 30 zemí a prostírá se od České republiky a Polska přes Balkán, Ukrajinu a Rusko po postsovětské země Střední Asie.

Region těžil v minulém desetiletí ze silného růstu západní Evropy, nyní jej ale vývoj v zemích eura silně podkopává. „Region zažije útlum oživení, evidentně proto, že jeho značná část je velmi zranitelná negativními vyhlídkami růstu v eurozóně,“ uvedl ke zprávě viceprezident Světové banky pro Evropu a Střední Asii Philippe Le Houerou.

Nejvýraznější zpomalení zaznamená podle banky Turecko, kde růst hrubého domácího produktu spadne na 2,9 procenta z loňských osmi procent. Růst Ukrajiny se zvolní na 2,5 procenta z 5,2 procenta.

Světová banka podle agentury Reuters upozornila na to, že bankám v regionu hrozí úvěrová tíseň. Je to důsledek napojení tamních bank na bankovní domy v západní Evropě, které dusí dopady dluhové krize a nutnost zvyšovat kapitálovou přiměřenost a omezovat úvěrovou aktivitu.

Největším rizikem pro banky v regionu je podle Světové banky jejich napojení na řecké a italské partnery, což věští potíže zejména pro banky na Balkáně. Řecké a italské banky vlastní asi 60 procent bankovních aktiv v Bulharsku a téměř polovinu aktiv mají italské banky v Chorvatsku, konstatuje zpráva.