Fed chce v reakci na ruskou invazi agresivněji zvyšovat úrokové sazby

šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell

šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell Zdroj: Profimedia

Americké akcie dnes oslabily. Vedle nejistoty plynoucí z ruské invaze na Ukrajinu k tomu přispělo vystoupení šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Ten uvedl, že Fed přikročí k agresivnějšímu zvyšování úrokových sazeb, pokud to bude zapotřebí k obnovení cenové stability.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes klesl o 0,58 procenta a uzavřel obchodování na 34.552,99 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,04 procenta na 4461,18 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,40 procenta na 13.838,46 bodu.

Minulý týden Fed na svém zasedání podle očekávání zvýšil svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25 až 0,50 procenta. Předpověděl rovněž, že letos přikročí k šesti dalším zvýšením v tomto rozsahu.

Powell dnes uvedl, že centrální banka je v případě potřeby připravena zvyšovat základní sazbu i o půl procentního bodu a přivést úroky na „restriktivní“ úroveň, která bude brzdit hospodářský růst. O více než čtvrt procentního bodu Fed naposledy svůj základní úrok zvýšil v květnu 2000.

O 3,6 procenta dnes oslabily akcie společnosti Boeing. V jižní Číně se dnes zřítil stroj Boeing 737-800 provozovaný společností China Eastern Airlines. Příčina neštěstí zatím není známá.

Ruský soud dnes označil společnost Meta Platforms Inc za „extremistickou organizaci“ a potvrdil rozhodnutí o zákazu Facebooku a Instagramu v Rusku. Akcie společnosti Meta zakončily seanci poklesem o 2,3 procenta.

Na devizových trzích dnes posílil americký dolar. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si kolem 22:00 SEČ připisoval 0,3 procenta na 98,50 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu odepisovalo 0,3 procenta na 1,1016 USD. Vůči japonskému jenu jednotná evropská měna stoupala o 0,1 procenta a pohybovala se kolem 131,63 JPY. Dolar vůči jenu stoupal o 0,3 procenta na 119,49 JPY.