JP Morgan se s vládou dohaduje o výši pokuty | E15.cz

JP Morgan se s vládou dohaduje o výši pokuty

Zaplatíte více. Rezort spravedlnosti vedený Erikem Holderem požaduje více než tři miliardy dolarů.
Zaplatíte více. Rezort spravedlnosti vedený Erikem Holderem požaduje více než tři miliardy dolarů.
• 
ZDROJ: Reuters

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Druhá největší americká banka JP Morgan Chase obnovila jednání s americkými úřady. Přiměl ji k tomu fakt, že regulátoři připravili podání žaloby na banku u kalifornského federálního soudu. Banku viní ze zkreslování kvality cenných papírů navázaných na hypotéky v letech 2005 až 2007.

Podle informací agentury Bloomberg vláda tento týden sdělila, že žaloba je připravena k podání u federálního soudu v Sacramentu, kalifornském hlavním městě. Jen chvíli nato již došlo k obnovení jednání mezi zástupci banky a ministerstva spravedlnosti ohledně možného mimosoudního vyrovnání.

JP Morgan se bude snažit urovnat výsledky vyšetřování svých cenných papírů navázaných na hypoteční úvěry v předkrizových letech, které prováděly federální i státní úřady. Případ prošetřovali také státní návladní v Sacramentu, Filadelfii a Washingtonu.

Zástupci banky se také snažili vyjednávat o pokutě ve výši šesti miliard dolarů, kterou si nárokuje Federální úřad pro financování bydlení (FHFA). Banku v průběhu loňského října zažaloval newyorský státní návladní Eric Schneiderman. Konkrétně šlo o cenné papíry navázané na hypotéky společnosti Bear Stearns, kterou JP Morgan koupila na jaře 2008.

Úřad FHFA podal žalobu celkem na 18 finančních domů před dvěma lety. Spor se jako již tradičně točí okolo balíků hypotečních úvěrů prodávaných jako investiční nástroj. Vládní agentura FHFA se snažila získat finanční prostředky na uhrazení části ztrát, které musely pokrýt peníze daňových poplatníků, když americká vláda převzala hypoteční firmy Fannie Mae a Freddie Mac v roce 2008. Tyto firmy, jež FHFA spravuje, již z vládní kasy spolykaly 187,5 miliardy dolarů.

Jak tento týden informoval deník The Wall Street Journal, banka JP Morgan nabídla zaplatit tři miliardy dolarů za urovnání všech aktuálních sporů. Americké ministerstvo spravedlnosti ji ale chce přinutit zaplatit více.

Britský deník The Financial Times přinesl zprávu, že banka s ministerstvem spravedlnosti momentálně jedná o částce ve výši čtyři miliardy dolarů. Deník The New York Times zase odhaduje, že banka bude muset zaplatit částku mezi třemi a sedmi miliardami dolarů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.