Kvantitativní uvolňování - ECB chce omezit nákupy dluhopisů | E15.cz

Musíme přistoupit k omezení nákupu dluhopisů, shodlo se vedení ECB

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vedoucí představitelé Evropské centrální banky (ECB) se shodují, že jejich příštím krokem by mělo být omezení nákupů dluhopisů. Na svém čtvrtečním zasedání diskutovali o možných podobách tohoto kroku. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené s diskusí.

ECB se nyní snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně nízkými úrokovými sazbami a nákupy dluhopisů v objemu 60 miliard eur (téměř 1,6 bilionu korun) měsíčně. Analytici nicméně předpokládají, že banka vzhledem k pokračujícímu hospodářskému oživení začne v příštích měsících stimulační opatření omezovat.

Ve čtvrtek ECB ponechala nákupy dluhopisů i úrokové sazby beze změny. Její prezident Mario Draghi nicméně signalizoval, že příští měsíc by mohlo padnout rozhodnutí o úpravě měnové politiky.

Podle zdrojů se na čtvrtečním zasedání diskutovalo o snížení měsíčního objemu nákupů dluhopisů na 40 či 20 miliard eur. Řešila se rovněž otázka, jak dlouho by ještě měly nákupy pokračovat.

ECB ve čtvrtek potvrdila, že nákupy bude provádět minimálně do konce letošního roku. Podle zdrojů zahrnovala čtvrteční diskuse možnosti prodloužit nákupy o šest či devět měsíců, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah