Počet nových smluv o stavebním spoření v pololetí stoupl | E15.cz

Počet nových smluv o stavebním spoření v pololetí stoupl

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavební spořitelny v prvním pololetí uzavřely 242 tisíc nových smluv o stavebním spoření. V meziročním srovnání jde o nárůst o 13 procent. Vyplývá to z dat ministerstva financí. Průměrná cílová částka u nových smluv meziročně stoupla o 12 tisíc korun na 367 tisíc korun. Cílová částka vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení.

Celkový počet smluv o stavebním spoření nepřetržitě klesá od roku 2003. Ke konci června bylo uzavřeno celkem 3,4 milionu smluv, což je o zhruba 107 tisíc smluv méně než ke konci roku 2015.

Celkový objem i počet úvěrů podle statistik ministerstva financí ke konci června klesl. Spořitelny evidovaly zhruba 670 tisíc úvěrů, tedy o 25 tisíc méně než na konci loňského roku. Celkový objem úvěrů klesl o 2,7 miliardy na 240 miliard korun. Poměr objemu úvěrů a naspořené částky stoupl na 66,4 procenta.

Ze statistik dále vyplývá, že ministerstvo stavebním spořitelnám zaslalo jako roční zálohu státní podpory za loňský rok 4,136 miliardy korun. Loni na státní podpoře úřad vyplatil 4,56 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah