ČNB nechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech | e15.cz

Sazby zůstávají zamrzlé na sedmi procentech. ČNB také ukončila intervence na podporu koruny

Česká národní banka
Česká národní banka
• 
ZDROJ: E15 Jan Juhaniak

ČTK, lig

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Bankovní rada České národní banky potvrdila očekávání a ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. N astejné úrovni je sazba od loňského června. Bankovní rada dnes také formálně ukončila intervenční režim na podporu kurzu koruny zahájený v květnu 2022.

ČNB od října 2022 na devizovém trhu neintervenovala proti oslabení koruny. Bankovní rada dnes upozornila, že bude vždy z principu bránit nadměrným kurzovým výkyvům ohrožujícím cenovou či finanční stabilitu, kdykoli to uzná za vhodné. S formálním ukončením intervenčního režimu bankovní rada také obnovila program odprodeje části výnosů z devizových rezerv.

Kromě základní úrokové sazby ponechala bankovní rada beze změny i lombardní a diskontní úrokovou sazbu. Lombardní sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů, zůstala na osmi procentech. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, je nadále šest procent.

 

Aktuální období beze změn úrokových sazeb je nejdelší od roku 2017. Tehdy skončila téměř pětiletá fáze, kdy základní úroková sazba byla beze změny na 0,05 procenta. Od roku 2017 bankovní rada měnila sazby přinejmenším jednou ročně.

Rozhodnutí bankovní rady odpovídá očekáváním analytiků. Podle nich sice cenové tlaky v ekonomice zvolňují, inflace ale zůstává příliš vysoko na to, aby centrální banka mohla začít se snižováním sazeb. Červnová inflace byla 9,7 procenta.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Autor: ČTK, lig

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah