Spořicí účty: Srovnání za květen 2024. Jak vysoké úrokové sazby banky aktuálně nabízejí?

Srovnání spořících účtů

Srovnání spořících účtů Zdroj: Komerční banka, a.s.

Úrokové sazby na spořicích účtech postupně klesají, zatím se však stále můžete dostat na pěkných 5 procent. Prvenství aktuálně drží Trinity Bank se sazbou 5,58 procenta ročně. Jak jsou na tom další banky?

Na vysokou inflaci a navýšení základních sazeb reagovaly banky zatraktivněním úroků na spořicích a termínovaných účtech. Obliba těchto produktů následně raketově vzrostla. Data České národní banky tomu odpovídají. Její statistiky ukazují na trend nárůstu peněz vložených do termínovaných účtů. Ještě na začátku roku 2021 v nich měli lidé uloženo zhruba 500 miliard, nyní se částka pohybuje okolo 800 miliard korun. Loňský průzkum Raiffeisenbank pak ukázal, že spořicí účet má šest z deseti Čechů.

Nový boom spořicích účtů odstartovala inflace

Boom se týkal více forem zhodnocení – od spořicích účtů, přes termínované vklady až po investiční produkty. Tento zájem stále trvá. „Ty nejběžnější finanční produkty, jako jsou právě spořicí a termínovaný účet, zažily prakticky od jara 2022 díky vyšším úrokům České národní banky renesanci,“ doplnil finanční poradce skupiny Partners David Kučera.

Menší banky, vyšší úroky

Spořicí účet má v nabídce většina bank. Pro menší bankovní domy je tento produkt zpravidla i „vlajkovou lodí“, která má největší potenciál přivést klienty a kapitál. A právě to je hlavní důvod, proč menší banky nabízejí vyšší úroky. Některé navíc paradoxně v době, kdy se očekává snižování sazeb, úroky navýšily. V rámci marketingu tak jdou proti očekávanému trendu.

Takovým příkladem je třeba Trinity Bank, která dlouhodobě drží prvenství ve výši nabízeného úročení. Řadu měsíců to bylo se sazbou 6,28 procenta ročně, nyní ji dokonce navýšila na 6,31 procenta na vklady do 250 tisíc korun.

Srovnání inflace: Jak si stojí Česko globálně a v rámci Evropy?

Jaká je aktuální inflace v ostatních státech ve světě? Kde je inflace nejvyšší a naopak nejnižší? Projděte si náš článek, mapy a infografiky.

Nejvýhodnější spořicí účty 

Nejvyšší úrokové sazby v ČR momentálně nabízí:

  • Trinity Bank
  • Partners Banka
  • VÚB Banka
  • UniCredit Bank
  • Max Banka
  • Air Bank 

Novou sazbu získali automaticky všichni klienti Trinity Bank, kteří využívali Skvělý účet a získají ji také všichni noví klienti Trinity Bank, kteří si založí nový spořicí účet Jarní Skvělý účet. „Navýšili jsme úrokovou sazbu také v pásmu nad 250 tisíc korun, a to z 5,69 procenta na 6,08 procenta ročně,“ uvádí tiskový mluvčí banky Kamil Chalupa s tím, že lidé mají o spořicí účty stále velký zájem a objem vkladů stále roste.

Přes šest procent dále můžete získat u nové Partners Banky. Aktivním klientům banka zhodnocuje úspory sazbou 6,03 procenta ročně, je potřeba ale zaplatit každý měsíc pětkrát kartou.

VÚB úročí vklady sazbou 5,8 bez limitu. Další bankou s vyššími úroky je UniCredit Bank. Na jejím Účtu na spoření se vklady do výše 2 milionů korun úročí sazbou 5,5 procent, avšak pouze novým klientům. Stávající mají sazbu 4,75 procet.

Další zajímavý spořicí účet je od Max banky. Ta nabízí úroky ve výši 5,7 procenta na vklady do 500 tisíc korun.

Akční nabídka šest procent na vklady nad 250 tisíc pak stále platí pro klienty Air Bank, kteří si akci aktivovali na základě e-mailové zprávy od banky. Air Bank slibuje šest procent do 11. dubna, pak sazbu sníží na pět procent a akci podrží do 2. května. Standardně Air Bank nyní nabízí 3,75 procenta na vklady do 250 tisíc korun. Pro pásmo od 250 tisíc do půl milionu korun je pak aktuální sazba 2,75 procenta.

U Banky Creditas, Fio banky a Monety dostanete nad 5 procent

Klienti Creditas na základním Spořicím účtu + získají úrokovou sazbu 5,2 procenta, a to na vklady do 500 tisíc korun. Částku nad tento limit pak aktuálně úročí sazbou 2,5 procenta.

Zajímavou nabídku má i Moneta, která úročí sazbou 5,1 procenta vklady do 1 milionu. Nad tento limit navíc pak ještě úročí sazbou 0,5 procenta.

Fio banka úročí vklady do 200 tisíc korun 5,5 procenty na Fio kontu, na Fio spořicí účet nabíz na celý vklad sazbu 4 procenta.

mBank garantuje sazbu do konce června

Marketingovou akci má i mBank. Ta nabízí sazbu 5,5 do 100 tisíc korun, zajímavé ale je, že ji garantuje až do konce června. „Sazba u mSpoření platí bez jakýchkoliv podmínek pro nové i stávající klienty, a to až do výše 800 000 Kč. Klienti si totiž mohou založit až osm cílů a mBank jim touto sazbou zúročí zůstatky na každém z nich do 100 tisíc korun,“ uvádí tisková mluvčí mBank Kristýna Dolejšová.

Kromě toho je možné založit si až čtyři spořicí účty eMax Plus, přičemž na každém z nich lze čtyřprocentní sazbou úročit vklady do výše 500 tisíc korun. Limity jsou u dílčích cílů nicmémě velmi důležité, protože po jejich přesažení se celá částka u daného cíle úročí sazbou 0,01 procenta.

Spořicí účty u KB, ČSOB a Raiffeisenbank

Podobné úrokové sazby na svých spořicích účtech nabízejí známé banky:

  • Raiffeisenbank
  • Komerční banka
  • ČSOB

Sazbu 5 procent má Raiffeisenbank. Podmínkou jsou vždy alespoň tři platby kartou v jednom měsíci. Pásma úročení nejvyšší sazbou se odvíjí od typu běžného účtu.

Do 250 tisíc korun úročí vklady sazbou 5 procent i ČSOB. Částky od 250 tisíc do milionu pak banka úročí sazbou 3,3 procenta. Podmínkou je používání ČSOB Smart Banking a platbní karty.

Komerční banka nabízí rovněž úrokovou sazbu 4,5 procenta, ovšem její spořicí účet úročí vklady pouze do výše 200 tisíc korun.

Česká spořitelna motivuje k investicím

U České spořitelny se klienti mohou také dostat na zhodnocení 5 procent. Ovšem podmínky už nejsou tak jednoduché, základní úroková sazba spořícího účtu pro klienty s Plus účtem, kteří nevyužívají digitální bankovnictví George je 2,25 procenta, pro klienty s Georgem se pohybuje od 3 do 4,8 procenta (individuální bonusová sazba v rozmezí 0,1 až 2 procenta závisí na míře finančního zdraví daného klienta).

Klienti, kteří využívají George a zároveň se Spořitelnou pravidelně investují alespoň 300 korun měsíčně mají 5 procent. Sazby se vztahuje na vklady do 200 tisíc korun, resp. do 400 tisíc korun pro klienty s osobním bankéřem.

Spořicí účty: Vklady jsou pojištěné do 100 tisíc euro

Spořicí účty nejsou primárně určeny k platbám v obchodě, banky k němu tedy obvykle nenabízejí platební kartu. Peníze jsou však neustále k dispozici a lze je mezi účty kdykoliv libovolně převádět, vybírat, nebo naopak ukládat. Výhodou je pak, že obnos svěřený bance je ze zákona pojištěn, a to až do výše 100 tisíc euro (pro přepočet na české koruny se používá aktuální kurz).

Je dobré vědět, že pojištění pokrývá jak vklady, tak úroky. Zároveň se limit 100 tisíc euro vztahuje na součet všech klientových peněz, které má u dané banky. Tedy například součet částek na běžném a spořicím účtu i termínovaném vkladu.

Při výběru konkrétního produktu se vyplatí věnovat pozornost takzvaným pásmům úročení. Pásmo úročení znamená, že pokud částka na účtu překročí určitý obnos, změní se úroková sazba.

Zdanění výnosu v Česku a zahraničí 

V Česku se většinou o zdanění postará sama banka. Pokud se ovšem chystáte využít zahraniční bankovní produkty, raději se ujistěte, která strana za odvod daně z výnosu zodpovídá.

Banner odkazující na kalkulačku nejvýhodnějšího stavebního spoření