Aktualizováno
Spořicí účty: Srovnání za říjen. Jak vysoké úrokové sazby banky aktuálně nabízejí?

Srovnání spořících účtů

Srovnání spořících účtů Zdroj: Komerční banka, a.s.

Kamila Ondráčková , swp , jon

Úrokové sazby na spořicích účtech klesají s každým měsícem. Prvenství sice další měsíc v řadě drží VÚB Banka, aktuálně se sazbou 4,45 procenta ročně, oproti minulému měsíci však úročení kleslo o dalších 0,15 procenta. Sazba stále platí bez omezení výše vkladu. Které další banky v říjnu snížily úrokové sazby na svých spořicích účtech?

Na vysokou inflaci a navýšení základních sazeb reagovaly banky zatraktivněním úroků na spořicích a termínovaných účtech. Obliba těchto produktů následně raketově vzrostla. Data České národní banky tomu odpovídají. Její statistiky ukazují na trend nárůstu peněz vložených do termínovaných účtů. Ještě na začátku roku 2021 v nich měli lidé uloženo zhruba 500 miliard, nyní se částka pohybuje okolo 800 miliard korun. Loňský průzkum Raiffeisenbank pak ukázal, že spořicí účet má šest z deseti Čechů.

Nový boom spořicích účtů odstartovala inflace

Boom se týkal více forem zhodnocení – od spořicích účtů, přes termínované vklady až po investiční produkty. „Ty nejběžnější finanční produkty, jako jsou právě spořicí a termínovaný účet, tak zažily od jara 2022 díky vyšším úrokům České národní banky renesanci,“ doplnil finanční poradce skupiny Partners David Kučera.

Zájem stále trvá, ale vlivem poklesu základních úrokových sazeb míří dolů právě úroky na spořicích účtech. Konkurenční boj však sazby drží stále poměrně vysoko. 

Srovnání inflace: Jak si stojí Česko globálně a v rámci Evropy?

Jaká je aktuální inflace v ostatních státech ve světě? Kde je inflace nejvyšší a naopak nejnižší? Projděte si náš článek, mapy a infografiky.

Nejvýhodnější spořicí účty 

Nejvyšší úrokové sazby v ČR momentálně nabízí:

  • VÚB Banka
  • Partners Banka
  • Trinity Bank
  • UniCredit Bank
  • Max Banka
  • mBank

VÚB Banka aktuálně úročí vklady sazbou 4,45 bez limitu a patří ji první příčka. Oproti minulému měsíci poklesla sazba o 0,15 procenta. Další avizované snížení o 0,10 procenta na 4,35 pak klienty banky čeká od 16. října.

Partners Banka od srpna setrvává na sazbě 4,16 procenta ročně, je potřeba ale zaplatit každý měsíc pětkrát kartou.

U Trinity Bank se úroková sazba na spořicím účtu nyní drží na úrovni 4,08 procenta na vklady 500 tisíc korun, nad tento litmit do jednoho milonu úročí sazbou 3,58 procenta, nad částky nad milion korun pak připadá sazba 3,08 procenta. Od 7. října ale banka chystá snížení. V pásmu do půl milionu bude sazba 3,78 procenta, od půl milionu korun do jednoho milionu pak 3,28 procenta. 

Další bankou s vyššími úroky je UniCredit Bank. Na jejím Účtu na spoření se vklady do výše 2 milionů korun úročí sazbou 3,75 procenta, avšak je nutné splnit podmínku provedení 3 plateb kartou měsíčně. Oproti minulému měsíci sazba poklesla o 0,25 procenta.

Klienti Max banky, která od října již oficiálně neexistuje a patří pod Banku Creditas, mají na spořicích účtech sazbu4,2 procenta na vklady do 500 tisíc korun, zůstatek nad tuto hranici se úročí sazbou 4 procenta ročně.  

Raiffeisenbank garantuje sazbu do konce prosince

Sazbu 4,2 procenta má také Raiffeisenbank, klienti ji mají zaručenu do konce prosince. Minulý měsíc byla sazba o 0,3 procenta vyšší. Podmínkou jsou vždy alespoň tři platby kartou v jednom měsíci. Pásma úročení nejvyšší sazbou se odvíjí od typu běžného účtu.

mBank nabízí sazbu 3,75 procenta (předchozí měsíc 4,25) do 100 tisíc korun a garantuje ji do konce října. „Sazba u mSpoření platí bez jakýchkoliv podmínek pro nové i stávající klienty, a to až do výše 800 000 Kč. Klienti si totiž mohou založit až osm cílů a mBank jim touto sazbou zúročí zůstatky na každém z nich do 100 tisíc korun,“ uvádí tisková mluvčí mBank Kristýna Dolejšová.

Kromě toho je možné založit si až čtyři spořicí účty eMax Plus, přičemž na každém z nich si lze vklady do výše 500 tisíc korun úročit sazbou 2,75 procenta. Limity jsou u dílčích cílů nicmémě velmi důležité, protože po jejich přesažení se celá částka u daného cíle úročí sazbou 0,01 procenta.

Fio banka úročí vklady do 200 tisíc korun 4,2 procenty na Fio kontu, na Fio spořicím účtu nabízí na celý vklad sazbu 3,2 procenta.

Spořicí účet u Banky Creditas a Monety

Klienti Creditas na základním Spořicím účtu + získají v září úrokovou sazbu 3,8 procenta, a to na vklady do 500 tisíc korun. Částku nad tento limit pak aktuálně úročí sazbou 1,2 procenta. U banky lze získat ještě bonus 0,5 procenta do výše vkladu 500 tisíc korun pro klienty, kteří pravidelně investují.

Moneta Money bank úročí sazbou 3,2 procenta vklady do 1 milionu. Nad tento limit navíc pak ještě úročí sazbou 0,5 procenta.

Fúze Max Banky s Bankou Creditas

Od prvního října došlo k fúzi Max banky s Creditas. Spořicí účty a další produkty bank však nadále můžete spravovat tak, jak jste zvyklí. Produkty a služby Banky Creditas můžete ovládat v Creditas Bankingu, produkty a služby bývalé Max banky v Maxbankingu.

U účtů vedených u Max banky se změnil bankovní kód na 2250, tedy poslední čtyři číslice vašeho účtu uvedené za lomítkem. Více se dočtete na stránkách banky.

Sazby ČSOB a KB

Podobné úrokové sazby na svých spořicích účtech pak nabízí ČSOB a Komerční banka. Do 250 tisíc korun úročí vklady sazbou 4,25 procent  ČSOB. Částky od 250 tisíc do milionu pak banka úročí sazbou 2,5 procenta (Sazby platí do 15. října.). Podmínkou je používání ČSOB Smart Banking a platební karty.

Komerční banka nabízí úrokovou sazbu 4 procenta, a to na vklady pouze do výše 200 tisíc korun.

Air Bank má dvě podmínky

Air Bank  pak nyní nabízí 3,4 procenta na vklady do 500 tisíc korun, resp. do 1 milionu korun. Ještě minulý měsíc úročila banka úspory na spořicím účtu sazbou 3,75 procenta.

Podmínkou pro aktuální sazbu je 5 plateb kartou měsíčně pro půl milionový limit. Pokud vám na účet chodí minimální příjem 25 tisíc korun měsíčně, banka vám bude uvedenou sazbou úročit vklady až do jednoho milionu korun.

Česká spořitelna motivuje k investicím

U České spořitelny se klienti mohou dostat na zhodnocení 4,5 procenta, oproti minulému měsíci je to pokles z maximální možné sazby o půl procenta. Podmínky však nejsou tak jednoduché, základní úroková sazba spořicího účtu pro klienty s Plus účtem, kteří nevyužívají digitální bankovnictví George je 0,75 procenta, pro klienty s Georgem se pohybuje od 1,75 do 3 procent (pro klienty, kteří využívají George a zároveň se Spořitelnou pravidelně investují alespoň 500 korun měsíčně), až 5 procent mohou mít ti, kteří pravidelně investují nebo spoří na penzijní spoření minimálně 2000 korun měsíčně. Sazby se vztahují na vklady do 200 tisíc korun.

Spořicí účty: Vklady jsou pojištěné do 100 tisíc euro

Spořicí účty nejsou primárně určeny k platbám v obchodě, banky k němu tedy obvykle nenabízejí platební kartu. Peníze jsou však neustále k dispozici a lze je mezi účty kdykoliv libovolně převádět, vybírat, nebo naopak ukládat. Výhodou je pak, že obnos svěřený bance je ze zákona pojištěn, a to až do výše 100 tisíc euro (pro přepočet na české koruny se používá aktuální kurz).

Je dobré vědět, že pojištění pokrývá jak vklady, tak úroky. Zároveň se limit 100 tisíc euro vztahuje na součet všech klientových peněz, které má u dané banky. Tedy například součet částek na běžném a spořicím účtu i termínovaném vkladu.

Při výběru konkrétního produktu se vyplatí věnovat pozornost takzvaným pásmům úročení. Pásmo úročení znamená, že pokud částka na účtu překročí určitý obnos, změní se úroková sazba.

Zdanění výnosu v Česku a zahraničí 

V Česku se většinou o zdanění postará sama banka. Pokud se ovšem chystáte využít zahraniční bankovní produkty, raději se ujistěte, která strana za odvod daně z výnosu zodpovídá.

Banner odkazující na kalkulačku nejvýhodnějšího stavebního spoření