Spořicí účty: Srovnání za říjen 2023. Banky lákají na úrokové sazby až přes šest procent
Banky už koncem loňského roku zareagovaly na zvýšení základních úrokových sazeb i na aktuální ekonomickou situaci. Spořicí účty tak zazřily "renesanci". Čeští střadatelé jim opět dali šanci. Aktuální úrokové sazby se již od ledna drží na stejné výši. Nejvyšší úrok tak stále nabízí slovenská VÚB Banka, v závěsu se drží Max banka (dříve Expobank CZ) a UniCredit Bank.
Češi nadále upínají směrem ke svým spořícím či termínovaným účtům velkou pozornost. To ostatně podporují data České národní banky. Její statistiky ukazují na trend nárůstu peněz vložených do termínovaných účtů. Ještě na začátku roku 2021 tam měli lidé v tuzemsku uloženo zhruba půl bilionu, dnes se částka pohybuje okolo 800 miliard korun.
„Ty nejběžnější finanční produkty, jako jsou spořicí a termínovaný účet, zažívají od loňského jara díky vyšším úrokům České národní banky renesanci. Některé banky u spořicího účtu nabízejí i šestiprocentní zhodnocení, u termínovaných účtů i o desetiny vyšší,“ potvrzuje trend finanční poradce skupiny Partners David Kučera.
Nový boom spořicích účtů odstartovala inflace
Velký zájem o uložení peněz na spořicí účty (i termínované vklady) banky potvrzují. „Boom se týkal vice forem zhodnocení – od spořicích účtů, přes termínované vklady až po investiční produkty. Tento zájem trvá stále,“ doplňuje Pavla Kuklová, tisková mluvčí ČSOB.
„Aktuálně už tolik nepřibývají prostředky na Fio kontech, kde mají klienti úrok 5,5 procenta pro vklad do 200 tisíc korun, tam je situace spíš stabilní. Rostou ale peníze vkládané na Fio spořicí účet, který má o něco menší úrok, ale zato bez omezení výše vkladu, navíc je určený i pro podnikatele a právnické osoby,“ říká za Fio banku její tiskový mluvčí Jakub Heřmánek.
Také UniCredit Bank zaznamenala nárůst zájmu. „U spořicích účtů o 50 procent. O termínované vklady je meziročně o 30 procent větší zájem,“ uvádí Petr Plocek, tiskový mluvčí banky.
Srovnání spořicích účtů za říjen 2023
Spořicí účet se vyplatí sjednat pro pravidelné odkládání peněz, které potřebujete mít rychle dostupné a současně je chcete nechat zhodnocovat.
Nabízí je většina tuzemských bank. „Založení spořicího účtu je velmi jednoduché. Pokud už máte u banky běžný účet, spořicí variantu lze často sjednat online, bez nutnosti navštívit pobočku. Oproti běžnému účtu získáte výhodnější úročení peněz. Výnos z úroků banka obvykle připisuje každý měsíc,“ vysvětluje Irena Jandíková, ředitelka retailového bankovnictví v Max bance. U některých bank lze založit rovnou pouze účet spořicí.
Nejvýhodnější spořicí účty s úrokovými sazbami přes 6 procent
Nejvyšší úrokové sazby v ČR momentálně nabízí:
- VÚB Banka
- Max Banka
- UniCredit Bank
Pomyslnou první příčku již několik měsíců v řadě obhajuje Spoření bez limitů od VÚB Banky s aktuálním úrokem 6,15 procenta, kterým se úročí veškeré vklady, aniž by byla stanovena jejich horní hranice. Slovenská VÚB Banka s tímto produktem loni poprvé oslovila retailové klienty na českém trhu, dosud byla známá spíše v podnikatelském prostředí. Její pražská pobočka se přitom otevřela už v roce 1991 a po rozdělení Československa získala povolení ke svému dalšímu působení.
V těsném závěsu za VÚB Bankou se drží spořicí účet od Max banky (dříve Expobank CZ), který nabízí úroky ve výši 6,01 procenta, rovněž bez omezení výše vkladu.
Třetí místo potom patří UniCredit Bank a jejímu Běžnému účtu na spoření, na kterém se vklady do výše 500 tisíc korun úročí sazbou 6 procent. Její nabídka má však ale háček - bonusové úročení bude ukončeno na konci srpna 2023, základní sazba přitom činí tři procenta.
Trinity Bank a Banka Creditas nabízí výhodné úrokové sazby
U Trinity Bank mohou klienti získat spořicí účet s roční úrokovou sazbou 5,68 procenta na vklady do výše 500 tisíc korun. Klienti Creditas potom na základním Spořicím účtu + získají úrokovou sazbu 5,6 procenta, a to rovněž na vklady do 500 tisíc korun. V obou případech jsou přesahující vklady úročeny nižší částkou.
Raiffeisenbank, mBank a Fio banka nabízí 5,5 procenta, limit úročení se ale velmi liší
Úrokové sazby 5,5 procenta mají na svých spořicích účtech klienti hned tří bank:
- Raiffeisenbank
- mBank
- Fio banka
Raiffeisenbank touto sazbou úročí vklady do výše 500 tisíc korun na spořicím účtu HIT PLUS, jedinou podmínkou jsou vždy alespoň tři platby kartou v jednom měsíci.
Dalším způsobem, jak získat úrokovou sazbu 5,5 procenta, je mSpoření od mBank. Jedná se o funkci běžného účtu, kdy se s každou platební transakcí odkládá drobná částka. Může se jednat o pevnou částku, procento z platby nebo její zaokrouhlení. Tyto částky se následně úročí do limitu 100 tisíc korun. Kromě toho je možné založit si až čtyři spořicí účty eMax Plus, přičemž na každém z nich lze čtyřprocentní sazbou úročit vklady do výše 500 tisíc korun. Limity jsou u dílčích cílů nicmémě velmi důležité, protože po jejich přesažení se celá částka u daného cíle úročí sazbou 0,01 procenta.
Poslední jmenovanou je Fio banka, která rovněž nabízí dva typy spořicích účtů. Sazbou 5,5 procenta se na Fio kontě úročí vklady do výše 200 tisíc korun. Na Fio spořicím účtu lze potom využít čtyřprocentní úročení bez omezení výše vkladu.
„Nejefektivnější je vložit 200 tisíc korun na Fio konto s vyšší sazbou a další volné peníze na Fio spořicí účet. Nově také máme spořicí účet určený i přímo pro právnické osoby. S roční sazbou 3 procenta jim tak nabízíme jeden z nejvýhodnějších spořicích účtů na trhu,“ komentuje aktuální nabídku spořicích produktů obchodní ředitel Jan Bláha.
Max Banka jako součást skupiny Creditas
Bývalá Expobank po rebrandingu na Max Banku vstoupila do skupiny Creditas. Na trhu působí od roku 1991, za dobu své existence měnila názvy z Interbanky na BAWAG Bank nebo LBBW Bank. V současnosti se zaměřuje hlavně na dlouhodobé investice v konzervativních odvětvích. Spočící účet si můžou u Max Banky klienti založit přímo v internetovém bankovnictví s úrokem 6,01 procenta s pojištěním do výše 100 tisíc eur.
Česká spořitelna a Komerční banka motivují k investicím
U České spořitelny i Komerční banky se klienti také mohou dostat na zhodnocení 5 procent. Ovšem podmínky už nejsou tak jednoduché. Komerční banka nabízí bez pravidelného investování 5 procent, na další 2 procenta dosáhnou klienti, kteří investují. Česká spořitelna úročí standardně sazbou 4 procenta, bonusové procento navíc je pak také pro pravidelně investující klienty. U obou těchto bank se pak nabídka vztahuje na vklady do 200 tisíc korun.
Komerční banka vybízí klienty ke spoření na konkrétní cíle. Nabízí funkci až deseti spořících obálek, do kterých můžou klienti vkládat peníze. Jedenáctá spořící obálka pak slouží jako tzv. železná zásoba. Klientům slibuje využití v nečekaných životních situacích a její výši doporučí sama banka na základě obvyklých příjmů a výdajů.
Spořicí účty: Vklady jsou pojištěné do 100 tisíc euro
Spořicí účty nejsou primárně určeny k platbám v obchodě, banky k němu tedy obvykle nenabízejí platební kartu. Peníze jsou však neustále k dispozici a lze je mezi účty kdykoliv libovolně převádět, vybírat, nebo naopak ukládat. Výhodou je pak, že obnos svěřený bance je ze zákona pojištěn, a to až do výše 100 tisíc euro (pro přepočet na české koruny se používá aktuální kurz).
„Je dobré vědět, že pojištění pokrývá jak vklady, tak úroky. Zároveň se limit 100 tisíc euro vztahuje na součet všech klientových peněz, které má u dané banky. Tedy například součet částek na běžném a spořicím účtu i termínovaném vkladu,“ připomíná Eva Šulcová.
Při výběru konkrétního produktu se vyplatí věnovat pozornost takzvaným pásmům úročení. Pásmo úročení znamená, že pokud částka na účtu překročí určitý obnos, změní se úroková sazba.
Nezapomeňte na zdanění výnosu
V Česku se většinou o zdanění postará sama banka. „Pokud se ovšem chystáte využít zahraniční bankovní produkty, raději se ujistěte, která strana za odvod daně z výnosu zodpovídá,“ upozorňuje Irena Jandíková.
„Je dobré vědět, že pojištění pokrývá jak vklady, tak úroky. Zároveň se limit 100 tisíc euro vztahuje na součet všech klientových peněz, které má u dané banky. Tedy například součet částek na běžném a spořicím účtu i termínovaném vkladu,“ připomíná Eva Šulcová.
Zdražování v Česku: Vývoj cen základních potravin za posledních sedm let