Spořicí účty: Srovnání za listopad 2022. Který je nejlepší? | E15.cz

Srovnání spořicích účtů za listopad. VÚB v Česku překoná dokonce i Trinity Bank

onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Banky reagují na zvýšení základních úrokových sazeb ze strany ČNB i na aktuální ekonomickou situaci. Během posledních týdnů tak u některých směrem nahoru poskočily úrokové sazby na spořicích účtech. Na první místo se pak v Česku paradoxně dostala slovenská banka.

Banky reagují na zvýšení základních úrokových sazeb ze strany ČNB i na aktuální ekonomickou situaci. Během posledních týdnů tak u mnohých směrem nahoru poskočily úrokové sazby na spořicích účtech. Navíc se na trhu objevil jeden "nový" hráč a aktuálně je na žebříčku na prvním místě.

Atraktivita spořicích účtů v očích klientů je stále vysoká. „Zájem o spořicí účty je rozhodně výrazný. Dokonce bych řekl násobné větší než obvykle,“ potvrzuje Jiří Ušjak, konzultant společnosti 4fin.

Kdo nabízí nejvyšší úrok?

V uplynulých týdnech některé banky aktualizovaly úrokové sazby na spořicích účtech, a nejen to. Od 4. října se Expobank CZ přejmenovala na Max banku a spadá nyní pod investiční skupinu Creditas. Max banka zahájila se spořicím účtem s úrokem 6,01 ročně ročně bez omezení výše vkladu a dalších podmínek.

Z hlediska pořadí ji však nyní patří až druhé místo, aktuálně ji překonala slovenská VÚB Banka s produktem Spoření bez limitů sazbou 6,15 procenta. Třeti místo patří Trinity Bank s úrokem 5,68 procenta.

„Vzhledem k tomu, že VÚB dosáhla na slovenském trhu řady úspěchů, rozhodli jsme se i českým klientům nabídnout atraktivní produkt, o kterém si myslíme, že na něj pozitivně zareagují. Věříme, že klienti ocení úrokovou sazbu přesahující šest procent, která je spíše výjimečná. Spoření bez limitů má však nespornou výhodu okamžitého přístupu k financím. Zároveň vzhledem k aktuální výši inflace v České republice je spoření s tak vysokým úrokem a úročením na denní bázi vhodným řešením pro konzervativní střadatele, kteří chtějí zmírnit dopady inflace na jejich úspory,“ říká ke vstupu na český trh Martin Techman, výkonný ředitel oddělení retailového bankovnictví a člen představenstva VÚB.

VÚB není v České republice neznámou bankou, zejména v podnikatelském prostředí. Pobočka v Praze byla založena již v roce 1991. Po rozdělení Československa získala VÚB od České národní banky povolení působit jako banka v Česku.

Ani další bankovní domy však nezahálejí

Na základním Spořicím účtu + získají klienti Creditas od poloviny října roční sazbu 5,6 procenta pro část vkladu až do 500 tisíc korun a pro část vkladu nad limit pak 3,1 procenta p.a. Stejné sazby platí i pro dětské Spoření Richee Junior, pouze limit úročení u něj zůstává na 350 tisících.

Výhodnější spoření má také nyní i Fio banka.U Fio konta se částka do 200 tisíc korun bude nyní úročit sazbou 5,5 procenta ročně. Na Fio spořicím účtu pak klienti dostanou úrok 4 procenta ročně bez omezení výše vkladu. Nyní si mohou Fio spořicí účet založit i právnické osoby, které získají úrok 3 procenta ročně, taktéž bez omezení výše vkladu. 

„Nejefektivnější je vložit 200 tisíc korun na Fio konto s vyšší sazbou a další volné peníze na Fio spořicí účet. Nově také máme spořicí účet určený i přímo pro právnické osoby. S roční sazbou 3 procenta jim tak nabízíme jeden z nejvýhodnějších spořicích účtů na trhu,“ komentuje aktuální nabídku spořicích produktů obchodní ředitel Jan Bláha.

Jakou sazbu nyní dostanete na spořicím účtu?

Banka spořicí účet úrok (v procentech, p.a.) podmínka
Trinity Bank Dobrý klient 5,68 do 500 tisíc korun, nad 4,08 procenta
MONETA Money Bank Spořicí účet 5,30 do 1 milionu korun
VÚB Banka Spoření bez limitů 6,15 bez podmínek
Max banka Spořicí účet 6,01 bez podmínek
Banka CREDITAS Spořicí účet + 5,60 do 500 tisíc korun, nad 3,1 procenta
J&T Banka Spořicí účet 5,25 minimální vklad 1 milion korun
Hello bank! Hello spoření 4,50 do 300 tisíc korun
Air Bank Spořicí účet 5,00/4,00 do 250 ticín korun/ od 250 tisíc do 500 tisíc korun; 5 plateb kartou měsíčně
Raiffeisenbank Spořicí účet HIT PLUS 5,50 do 500 ticíc korun/3 platby kartou v měsíci
Equa bank Spořicí účet Extra 4,00 do 3 mil. korun,  podmínkou je, aby v daném měsíci neproběhla žádná odchozí platba 
mBank mSpoření 5,50 do 100 tisíc korun
ČSOB Spoření s bonusem 5,00 do 1 mil. korun
Česká spořitelna Spoření ČS 4,00/5,00 vyšší sazbu získají klienti, kteří pravidelně investují;
do 200 tisíc korun
Komerční banka Konto Bonus 5,00 do 200 tisíc korun, úrok zahrnuje bonus 1,5 procenta za pravidelné investice v min. výši 1500 korun měsíčně, jinak saza 3,5 procenta
Fio banka Fio konto 5,50 do 200 tisíc korun
(Fio spořicí účet - sazba 4 procenta na celý zůstatek)
UniCredit Bank Spořicí účet SAVE 2,50 do 500 tisíc korun

Spořicí účty se těší velkému zájmu, s rezervami je to horší

Rychlé zdražování, s inflací související ztráta hodnoty peněz a zároveň opakovaně rostoucí úrokové sazby na straně ČNB a komerčních bank se projevují na zájmu klientů o spořicí účty.

Alespoň jeden má vedle běžného účtu 61 procent Čechů starších 26 let. Téměř polovina z nich (49 procent) si na něj uložila desítky tisíc korun, mezi sto až pěti sty tisíci korun to bylo 43 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumů, který si před nedávnem nechala zpracovat Expobank CZ, nyní Max banka.

K obdobným výsledkům z hlediska zájmu došla i Česká spořitelna. Spořicí účet (výhody Plus účtu) využívá již více než 1,85 milionu jejich klientů, což je 90 procent primárních bankovních klientů Spořitelny. Na druhou stranu finanční rezervu alespoň ve výši tří měsíčních platů jich má měně než polovina z nich. Pravidelně měsíčně investuje 320 tisíc klientů, přičemž průměrná výše částky, kterou klienti Spořitelny investují, se pohybuje okolo tří tisíc korun.

Zdražování v Česku: Vývoj cen základních potravin za posledních sedm let

Video se připravuje ...
Zdražování v Česku - Vývoj cen základních potravin od roku 2015 do poloviny roku 2022

Autor: onk

Mzdová kalkulačka

Newslettery