Stavební spoření ztratí na atraktivitě, stát sníží svou podporu | E15.cz

Stavební spoření ztratí na atraktivitě, stát sníží svou podporu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní podpora stavebního spoření klesne na nejvýše dva tisíce korun ročně. Novelu o jejím omezení dnes podepsal prezident Klaus. Stát tak má ročně ušetřit pět až šest miliard korun. Ekonomičtí analytici předpovídají, že zájem o stavební spoření opadne, ale půjde o dlouhodobý odklon, který by neměl být výrazně dramatický.

O novele rozhodovala sněmovna dvakrát. Senát s opoziční levicovou většinou vrátil zákon poslancům s pozměňovacím návrhem, který měl státní podporu vrátit na úroveň platnou do roku 2010. Měl také zrušit plánované zdanění připsaných úroků z vkladů. Poslanci ale senátory přehlasovali a stvrdili původní znění.

Stavební spoření se tak podle analytika společnosti AWD Tomáše Rampuly stane mnohem méně výhodné. „Masívní rychlé ukončení stavebního spoření jako produktu však neočekáváme.“

Podle ministra financí Miroslava Kalouska je cílem novely kromě úspor pro stát odstranění nerovnosti na finančním trhu. Ministr již dříve opakovaně upozornil, že stavební spoření dostává na rozdíl od jiných finančních produktů bezkonkurenční státní podporu. Loni ze státního rozpočtu putovalo na státní podporu za rok 2009 přes 11,7 miliardy korun.

Parlament už loni podobný návrh jednou schválil, kromě jiného zdaňoval 50 procenty letos připsanou státní podporu. Později jej ale na návrh ČSSD zrušil Ústavní soud. Státní příspěvek měl klesat z předcházejících 15 procent na deset procent ročního vkladu střadatelů, nejvýše však 2000 korun ročně. Zavádělo se také zdanění výnosů. Vláda proto přišla s novým, obdobným návrhem – tentokrát bez 50procentního zdanění, které mělo platit jen letos.

Budou změny soumrakem stavebního spoření v ČR

Ministerstvo financí připravuje další změny. Navrhuje, aby státní podporu stavebního spoření mohli od roku 2013 získat jen ti, kteří ji využijí na bydlení, nebo si vezmou úvěr od stavební spořitelny. MF chce zároveň od roku 2015 umožnit, aby stavební spoření mohly poskytovat i univerzální banky. V případě poskytování stavebního spoření univerzální bankou přitom banka nebude podle návrhu MF limitována ve způsobu využití peněz. Banky budou moci s nimi nakládat stejně jako s jinými primárními vklady.

Výkonný ředitel Evropského sdružení stavebních spořitelen Andreas Zehnder se domnívá, že navrhované změny povedou fakticky k likvidaci celého systému stavebního spoření v ČR.

Autor: ČTK, nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah