Baumax prodal většinu českých prodejen polskému Merkury Market | e15.cz

Baumax prodal většinu českých prodejen polskému Merkury Market

Baumax
Baumax
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Jozef Kotulic, Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Většinu českých prodejen Baumax převezme polský řetězec Merkury Market. Případ už řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Baumax odchází z Česka, kde byl v posledních letech ve ztrátě. Polská skupina by měla převzít 18 z 24 prodejen Baumaxu v České republice.

ÚOHS zahájil správní řízení v pondělí, když obdržel návrh nově založené společnosti BM Česko, kterou vlastní polský kapitál. Firma je součástí podnikatelské skupiny Merkury Market. Vznikla v roce 1991 a od začátku své činnosti se zabývá distribucí vybavení do interiéru a distribucí stavebních materiálů. Skupina má prodejny v Polsku a na Slovensku. Nyní se obrací i na český trh. ÚOHS vede pouze zjednodušené řízení. Rozhodnout o povolení spojení firem by měl do konce října.

Rakouská centrála Baumaxu v polovině září oznámila, že její české obchody převezmou dva investoři. Tím druhým by mohl být konkurenční německý řetězec hobbymarketů OBI.

Zmizení Baumaxu

Značka Baumax z Česka zmizí na konci listopadu. Hobbymarkety v Brně, Jihlavě, Liberci, Ostravě - Rudné, Přerově a ve Zlíně zůstanou pod nynější značkou otevřeny do konce října, zbývající obchody do konce listopadu. Poté je převezme nový investor. Reklamace zboží mohou zákazníci řešit do těchto termínů, oznámila firma na svých internetových stránkách.

Německý řetězec hobbymarketů OBI na začátku září uvedl, že hodlá převzít zhruba dvě třetiny ze 105 prodejen rakouského konkurenta Baumax v Rakousku, Česku, na Slovensku a ve Slovinsku. Řetězec Baumax již v prodejnách, které budou pod jeho značkou v provozu do konce října, neposkytuje služby, jako jsou půjčovna nářadí, montážní servis či míchání barev.

Prodejny Baumax v Českých Budějovicích, Frýdku-Místku, Hradci Králové, Chomutově, Karlových Varech, Kladnu, Mladé Boleslavi, Mostu, Olomouci, Ostravě - Novoveské, Pardubicích, Plzni, Praze 5, Praze-Letňany, Praze-Michle, Táboře, Ústí nad Labem a Znojmu fungují do 30. listopadu dosavadním způsobem.

Velké ztráty

Baumax už několik let čelí ztrátám, firmu vyčerpala hlavně expanze do východní Evropy. V Česku loni Baumax prohloubil ztrátu na 562 milionů korun ze 471 milionů v roce 2013. Firma zde byla ve ztrátě pátým rokem za sebou. Na Slovensku podnik prohloubil ztrátu na 7,84 milionu eur z 0,6 milionu eur v předešlém roce. Baumax už dříve prodal své aktivity v Rumunsku, Bulharsku, Chorvatsku, Turecku a Maďarsku.

Profily v Česku působících řetězců hobbymarketů
Bauhaus
- v ČR provozuje osm prodejen, v roce 2013 zde zaměstnával celkem 876 lidí,
- hobbymarkety Bauhaus v Česku v roce 2013 zvýšily meziročně tržby o tři procenta na 3,46 miliardy korun, zisk klesl meziročně o 15 procent na 87 milionů korun,
- německý řetězec má více než 250 obchodů pro dílnu, dům a zahradu v 19 evropských zemích.
Baumax
- společnost v ČR provozuje 24 obchodů, polská skupina Merkury Market by měla převzít 18 z nich,
- obchody patří do rakouské sítě hobbymarketů Baumax, která byla založena v roce 1976,
- v Česku loni Baumax prohloubil ztrátu na 562 milionů korun ze 471 milionů v roce 2013, firma zde byla ve ztrátě pátým rokem za sebou,
- řetězec Baumax už několik let čelí ztrátám, firmu vyčerpala hlavně expanze do východní Evropy a Turecka; už dříve prodala své aktivity v Rumunsku, Bulharsku, Chorvatsku, Turecku a Maďarsku.
Globus Baumarkt
- řetězec má v Česku 15 hypermarketů (zahrnují i hobbymarket) a tři samostatné hobbymarkety Baumarkt,
- ve finančním roce 2013/2014 v Česku řetězec zvýšil zisk o 34 procent na 207 milionů korun, tržby společnosti mírně klesly o půl procenta na 22,9 miliardy korun,
- německý rodinný řetězec, jehož historie sahá do roku 1828, otevřel svůj první hypermarket v Česku v roce 1996.
Hornbach
- společnost provozuje v Česku devět obchodů a zaměstnává 1257 lidí,
- Hornbachu v ČR ve finančním roce 2013/2014 mírně klesly tržby na 4,7 miliardy korun, zisk se meziročně snížil z 201 milionů na 144 milionů korun,
- německá rodinná firma HORNBACH.Baumarkt-AG (založena v roce 1877 Michaelem Hornbachem) má nyní zhruba 147 velkoobchodů v devíti evropských zemích.
OBI
- OBI má v Česku 29 obchodů,
- hobbymarketům OBI v roce 2013 klesl zisk meziročně o téměř polovinu na 142 milionů korun, tržby se snížily o 13 procent na 4,7 miliardy korun,
- německý řetězec, který první obchod otevřel v roce 1970, měl k polovině roku 2014 v Německu 343 prodejen a 233 v 11 evropských zemích.
Mountfield
- v ČR má v současnosti 56 obchodů,
- řetězec má užší sortiment než jiné hobbymarkety, zaměřuje se především na zahradní techniku, zahradní nábytek, bazény a další potřeby pro zahradu,
- česká společnost provozuje v ČR a na Slovensku síť 74 vlastních prodejen a přibližně stejný počet servisních středisek a bazénových center, podle vlastních internetových stránek je největším specializovaným prodejcem zahradní techniky a bazénů v Evropě,
- společnost měla v roce 2012 tržby 3,4 miliardy korun,
- společnost založil v roce 1991 podnikatel Ivan Drbohlav.
Uni Hobby
- společnost provozuje osm obchodů,
- síť prodejen patří českému podnikateli Jiřímu Šimáněmu,
- pět prodejen převzala před dvěma lety Šimáněho společnost Global Stores od řetězce OBI; Global Stores do té doby provozovala šest marketů OBI jako franšízový partner, prodejnu v pražských Roztylech si OBI nechala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah