Kaufland dostal pokutu 13,6 milionu za porušení zákona o významné tržní síle | E15.cz

Kaufland dostal pokutu 13,6 milionu za porušení zákona o významné tržní síle

Kaufland
Kaufland
• 
ZDROJ: Richard Rames

duk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Trojka mezi obchodními řetězci na tuzemském trhu, společnost Kaufland ČR, dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 13,6 milionu korun. Podle antimonopolního úřadu firma porušila zákon o významné tržní síle. „Jedná se o první rozhodnutí úřadu v této oblasti. Prvostupňové rozhodnutí není dosud pravomocné a je možno proti němu v zákonné lhůtě podat rozklad (k předsedovi ÚOHS),“ uvedl místopředseda úřadu Hynek Brom. Zákon o významné tržní síle začal platit teprve loni v únoru.

Kaufland porušil zákon, když s nadpoloviční většinou svých dodavatelů dojednával lhůty splatnosti faktur delší než 30 dní, což zákon nedovoluje, a za faktury také v delších termínech platil. Dalšího deliktu se Kaufland dopustil, když sjednával s více než 95 procenty svých dodavatelů zemědělských a potravinářských produktů ve smlouvách nedovolené ustanovení. Na jeho základě by v případě postoupení pohledávky vůči Kauflandu třetím osobám měli povinnost hradit poplatek ve výši čtyři procenta z hodnoty postoupené pohledávky.

Kaufland také současně sjednával ustanovení o dodatečném skontu, na jehož základě požadoval v případě dřívějšího zaplacení faktury slevu, a to ve výši půl procenta za každý započatý týden, o který byla faktura dříve uhrazena.

„Při této kombinaci podmínek tedy dodavatelé, kteří chtěli dostat své peníze před splatností faktur, byli nuceni volit, z důvodů zatížení poplatkem za postoupení pohledávky, ekonomicky méně výhodnou variantu skonta,“ uvedl Brom. Skonta i poplatky za převod pohledávek obchodní řetězec od svých dodavatelů skutečně inkasoval.

Kromě sankce uložil ÚOHS i nápravná opatření. Podle nich je obchodní řetězec Kaufland povinen odstranit ve svých smlouvách s dodavateli ustanovení o poplatku za postoupení pohledávky a dále uvést ustanovení o lhůtách splatnosti do souladu se zákonem o významné tržní síle. Učinit tak Kaufland musí do 90 dnů od nabytí právní moci rozhodnutí.

Zda se Kaufland odvolá, zatím firma neví. „Naše společnost dosud neobdržela oficiální a písemné rozhodnutí ÚOHS. Rádi bychom vyčkali s naším stanoviskem, než jej obdržíme v plném rozsahu,“ řekl deníku E15 mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Autor: duk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah