Pilotní projekt: Praha začala zkušebně sbírat hliníkové plechovky | E15.cz

Pilotní projekt: Praha začala zkušebně sbírat hliníkové plechovky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Miroslav Chaloupka

čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Už týden mohou najít Pražané v ulicích kontejnery na hliníkové plechovky od nápojů. Za projekt, který trvá do 31. října, město zaplatí Pražským službám bezmála 107 tisíc korun. První vyhodnocení sběru bude za měsíc.

„Záměrem je získat informace o případných možnostech sběru této komodity na území hlavního města s výhledem do budoucna,“ sdělil radní pro životní prostředí Radek Lohynský.

Pražské služby rozmístily 45 speciálně označených kontejnerů na území městských částí Praha 1, 17 a v Klánovicích. Svážet je má společnost v plánu jednou za měsíc. „Odpad vytřídíme a prodáme dál našim odběratelům,“ uvedl mluvčí Pražských služeb Julian Záhorovský. Nádoby o objemu 240 a 1100 litrů mají šedou metalízovou barvu.

Městské části byly do pilotního projektu vybrány s ohledem na převažující typ zástavby v jednotlivých částech - sídlištní, činžovní a rodinné domy. „Pevně věříme, že touto cestou oslovíme široké spektrum občanů, kteří rádi využijí možnosti třídit další komoditu na území města a aktivně se zapojí do tohoto pilotního projektu,“ dodal Lohynský.

Firmy v České republice uvádějí na trh každý rok tisíce tun hliníkových nápojových plechovek a obalů. Recykluje se zhruba čtvrtina, většina výrobků tak stále končí ve směsném odpadu a na skládkách. Podle ministerstva životního prostředí by byl celoplošný sběr finančně náročný a nevyplatí se.

Na rozdíl od „kusového“ hliníku, který je ve výkupnách velmi žádaný a je to lukrativní komodita, jejíž výkupní cena se pohybuje přibližně okolo 25 až 35 korun za kilogram, je tenkostěnný hliník, ze kterého se vyrábějí plechovky či například víčka od jogurtů, chudým příbuzným. Jeho výkupní hodnota dosahuje zhruba šesti korun za kilogram.

„Z tohoto důvodu je také množství komerčních subjektů, které se zabývají sběrem této komodity, významně omezené,“ konstatoval mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

:

Doba plastová

Autor: čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.