Popularitu rybičky zneužívají padělatelé, případ řeší i celní správa | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Popularitu rybičky zneužívají padělatelé, případ řeší i celní správa

Popularitu rybičky zneužívají padělatelé, případ řeší i celní správa
Nůž rybička
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Výrobce tradičních nožů rybička, společnost Mikov, se poprvé potýká s plagiátorstvím svých výrobků. Minimálně jeden obchod nabízel falzifikát nožíku, který je populární už několik generací. Firma zvažuje právní kroky, řekl její ředitel Miloš Pařík. Plagiátorství podle něj poškozuje jméno společnosti. 

Společnost ročně vyrobí na 50 tisíc rybiček. Na plagiátorství přišla díky nespokojenému zákazníkovi, který si zakoupil falzifikát. „Zákazník přišel k našemu prodejci a snažil se reklamovat výrobek. Ten okamžitě přišel na to, že to není náš výrobek a informoval nás,“ řekl Pařík. Falzifikáty mají podle firmy ostré nýty, jsou jinak balené a snadno se tupí. Na nožíku je vyryté i logo společnosti. 

Falešné rybičky ještě na začátku týdne prodával jeden internetový obchod i jeho kamenné pobočky, teď už nožík v nabídce není. „Tímto případem se zabýváme, bližší informace z šetření zveřejníme příští týden,“ řekl mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták. Společnost další postup teprve řeší. „Je to pro nás čerstvá záležitost, ale rozhodli jsme se, že se poradíme s právníky,“ doplnil Pařík. Plagiát byl paradoxně dražší než originální rybička. Ta stojí 75 korun, falzifikát byl v prodeji za 79 korun. 

Ztráta důvěry

„Všechny falešné rybičky, které jsou na trhu, by mohly být vyrobeny a dodány z Mikova. To je ta první škoda, přicházíme o dodané rybičky. Škoda, která je způsobena pokažením dobrého jména Mikova, je mnohem větší. Mnoho zákazníků u nožíku v řádech desítek korun možná ani neřeší reklamaci, ale řekne si, že je to šmejd, vyhodí ho a řekne si, že si od Mikova už nic nekoupí. Je to ztráta důvěry ve značku, ve výrobce,“ vysvětlil Pařík. 

Firma už ale spustila kampaň, která má motivovat zákazníky, aby plagiáty vrátili. Pokud ukážou potvrzení, že falzifikát vrátili, dostanou od oficiálních prodejců za cenu jednoho nožíky dva. 

Nožířská výroba slaví letos v Mikulášovicích na Děčínsku 220. výročí. V dobách největší slávy původního národního podniku Mikulášovický kovoprůmysl, jenž vznikl na základech továrny Ignaze Röslera založené v roce 1794, mířily nože ze severu Čech do 120 zemí. V současnosti firma vyváží nejvíc na Slovensko. Výrobky dodává například i do USA. 

V čem jsou Češi nejlepší na světě

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!