Rakouský Baumax prý chystá prodej poboček i v Česku | E15.cz

Rakouský Baumax prý chystá prodej poboček i v Česku

Rakouský Baumax prý chystá prodej poboček i v Česku
BauMax (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK
pav

Spekulace o prodeji rakouského řetězce hobbymarketů Baumax pokračují. Podle rakouského tisku už firma údajně zahájila proces svého prodeje a konečný termín pro podání závazných nabídek na koupi stanovila na 18. prosince. Na prodej mají být zejména prodejny Baumaxu v Rakousku, Česku a na Slovensku, které vytvářejí asi 70 procent tržeb společnosti. Vedení firmy se ke zprávě odmítlo konkrétněji vyjádřit.

O aktuálním prodeji informoval rakouský magazín News s odvoláním na dokumenty italské investiční banky Mediobanca.

Vedení Baumaxu přitom před dvěma týdny popřelo zprávy německého tisku, podle nichž se firma prodává a jedním ze zájemců je německá konkurenční skupina OBI. Firma tehdy uvedla, že její věřitelské banky stojí za plánem restrukturalizace. Nedávno se ale podle News ukázalo, že zakladatel a vlastník Baumaxu Karlheinz Essl pověřil banky prodejem už na konci srpna.

Na konci listopadu dostali organizátoři prodeje bauMaxu nezávazné nabídky. Vedle Obi vyjádřil zájem o firmu britský řetězec Kingfisher a francouzská Adeo, uvedl News.

Mluvčí Baumaxu Monika Voglová Gruberová magazínu i agentuře APA sdělila, že „management společnosti nemůže k dohadům o možném prodeji zaujmout žádné stanovisko, protože to je na majitelích firmy“. Dodala, že z hlediska výkonného vedení je důležité, že pokračují práce na restrukturalizaci plánované do roku 2016.

Dluhy kvůli expanzi ve východní Evropě a Turecku

Baumax má zastoupení v šesti státech Evropy, kde provozuje celkem 127 prodejen. V Česku má 24 poboček, což je nejvíc po domovském Rakousku, a loni zde utržil 3,9 miliardy korun, ale propadl se do téměř půlmiliardové ztráty.

Společnost se zadlužila expanzí ve východní Evropě a Turecku a nyní doplácí na nízkou poptávku spojenou se špatnou situací na trhu s bydlením a problémy řady ekonomik.

Případný prodej by musely schválit věřitelské banky v čele s domácími ústavy Raiffeisen, Erste Group a Bank Austria. Podle „informovaného experta“ budou muset banky odepsat z úvěrů poskytnutých Baumaxu kolem 250 milionů eur (6,9 miliardy korun) a nejhorší scénář počítá se ztrátou až 400 milionů eur, uvedl magazín.

Majitel Baumaxu Karlheinz Essl starší se nedávno pokusil spravit podnikové finance prodejem své umělecké sbírky. Výsledek dražby v londýnské aukční síni Christie's ale zůstal za očekáváním. Výnos z dražby se původně odhadoval na 60 milionů liber, nakonec však Essl získal jen 47 milionů.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!