V textilním průmyslu je kvůli koronaviru ohroženo 158 tisíc míst | E15.cz

O práci může v textilním průmyslu kvůli koronaviru přijít okolo 158 tisíc lidí

Koronavirus může zničit okolo třinácti tisíc výrobců oděvů (ilustrační foto)
Koronavirus může zničit okolo třinácti tisíc výrobců oděvů (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Koronavirová krize ohrožuje zhruba osm procent pracovních míst v evropském textilním a oděvním průmyslu. Podle studie úvěrové pojišťovny Euler Hermes by navzdory četným podpůrným opatřením mohlo do konce roku zaniknout v Evropě asi 13 tisíc společností z tohoto odvětví. V ohrožení je tak kolem 158 tisíc pracovních míst.

O studii informovala agentura DPA. Letos má podle ní obrat v evropském textilním a oděvním průmyslu klesnout kvůli pandemii o zhruba 19 procent. V dalším roce se sice výrazně zvýší, je však nepravděpodobné, že by před rokem 2023 dosáhl úrovně před krizí, uvedl specialista na toto odvětví z Euler Hermes Aurélien Duthoit.

Euler Hermes však vnímá krizi také jako příležitost pro evropský textilní a oděvní průmysl, pokud se mu díky rostoucímu povědomí o životním prostředí a důsledkům pandemie podaří odvrátit se od rychlé spotřeby a paradigmatu rychlé módy.

Vzorem by mohla být Itálie, kde spotřebitelé, obchodníci i výrobci na rozdíl od globálních trendů upřednostňují dražší a kvalitnější oblečení vyráběné místně. "Méně dovozu oblečení a jeho nahrazení lokální výrobou by evropskému textilnímu průmyslu přineslo znatelně vyšší dynamiku," uvedl Duthoit.

Hodnota evropského textilního a oděvního průmyslu činí zhruba 205 miliard eur (5,4 bilionu korun). Euler Hermes upozornil, že firmy z tohoto odvětví se potýkají s výraznějším propadem než jiná odvětví zpracovatelského průmyslu, protože textil a oděvy patří mezi položky, jejichž nákup spotřebitelé v době krize odkládají a šetří na něm.

Největším výrobcem textilu a oděvů v regionu je Itálie. Obrat odvětví v zemi by měl letos klesnout o 22 procent. V Německu se čeká propad o jedenáct procent a ve Francii o sedmnáct procent.

Mezi roky 2008 a 2019 v evropském textilním a oděvním průmyslu zaniklo podle odhadů 600 tisíc míst a 22 000 firem. Malé a středně velké firmy mají na celkovém obratu tohoto sektoru v Evropě podíl 60 až 70 procent, což je zhruba dvojnásobek s průměrem širšího zpracovatelského průmyslu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah