WIC Group vstupuje do akvizičního procesu | E15.cz

WIC Group vstupuje do akvizičního procesu

merger
merger
• 
ZDROJ: archiv

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nový vlastník mezinárodní investiční skupiny Washington Investment Company bude před zahájením arbitrážního sporu s Českou republikou ve výši přesahující 10 miliard korun usilovat o smírné řešení.

Mezinárodní investiční skupina Washington Investment Company group, která vede dva arbitrážní spory s Českou republikou, vstoupila do akvizičního procesu směřujícího ke změně vlastníka skupiny. Jméno nového majitele bude oznámeno po dokončení tohoto procesu.

Předmětem prvního arbitrážního sporu je neoprávněné zadržování odpočtů DPH ze strany správce daně a obstrukční jednání týkající se spuštění investičního portálu na bázi informačního systému SAP.

Pro realizaci investičního portálu byla skupinou WIC group podepsána smlouva na 10 000 licencí se společností SAP, které byly následně upraveny dle technických požadavků Portálu. Skupina WIC group vyvíjela podklady pro tzv. customizaci portálu několik let a následně jej aplikovala ve spolupráci s firmami SAP, S&T a HP.

Druhý spor vznikl v souvislosti s protiprávním postupem státního podniku Lesy ČR, který po změně svého vedení nestandardně a protiprávním způsobem ukončil nasmlouvané zakázky na dodávky informačních technologií a služeb s firmami řízených v té době WIC.

Následně byla proti obchodní skupině WIC group, potažmo A-Group i jejímu zahraničnímu vlastníku a jeho obchodním partnerům, vyvolána ze strany státního podniku Lesy ČR a Ministerstva zemědělství nepravdivá poškozující mediální kampaň.

“Je nám velice líto, že se nám s českými správními orgány nepodařilo nalézt smírné řešení,” uvádí Jan Dvořáček, ředitel pro strategii a rozvoj společnosti Sei group, která patří do skupiny WIC group. “Nicméně Ministerstvo financí České republiky potvrdilo vymáhání nároků skupiny WIC rozhodčím soudem, tedy i akceptování zaslaných notifikací obou sporů.”
Zároveň se zahájením akvizičního procesu a ve shodě se strategií nového vlastníka, skupina WIC group přesouvá některé ze svých obchodních aktivit mimo Českou republiku, do dalších zemí Evropské unie i za její hranice. “Doufáme, že se novému majiteli podaří dosáhnout vyrovnání a společnosti skupiny budou moci ve svých podnikatelských aktivitách v České republice pokračovat,” dodává Jan Dvořáček.

Podle znaleckých posudků, které si skupina WIC group nechala vypracovat od renomované znalecké kanceláře pro účely arbitráže, celková výše způsobené škody přesahuje 10 miliard korun. Nový majitel, kterého v akvizičním procesu zastupuje mezinárodní advokátní kancelář Clifford Chance, by měl převzít kontrolu nad aktivy skupiny WIC group ještě před koncem roku 2011.

WIC je americká mezinárodní investiční společnost, která spravuje švýcarský privátní kapitál. Působí v USA, ve střední a východní Evropě a na Dálném východě. V těchto regionech realizuje mnoho investičních projektů v různých oblastech. V České republice stojí například za projektem výstavby významné průmyslové a logistické zóny nebo za rozsáhlým privátním investičním portálem, jehož cílem je přivádět investory z USA a Číny do ČR a EU a s ohledem na jejich působení na českém, resp. evropském trhu jim poskytovat komplexní servis.

Dalším projektem WIC v ČR je vývoj unikátní suché technologie výstavby rodinných domků v extrémních podmínkách. V České republice již stojí několik testovacích staveb a další by měly vyrůst nejen v ostatních zemích Evropské unie, ale také v Rusku, Mongolsku nebo v Číně.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah