Lesy České republiky porušily zákon. Chybovaly v zakázkách na IT služby | E15.cz

Lesy České republiky porušily zákon. Chybovaly v zakázkách na IT služby

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Marcie Casas CC BY 2.0 Flickr

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lesy ČR nevypsaly otevřenou soutěž na IT služby. Částí zakázky přitom byly dodávky hardwaru a softwaru za téměř 150 milionů bez DPH. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) státnímu podniku kvůli tomu uložil půlmilionovou pokutu. Rozhodnutí není pravomocné, firma se už odvolala. Případem se bude dál zabývat rozkladová komise předsedy ÚOHS.

Informoval o tom předseda ÚOHS Petr Rafaj. Chyby se týkají zakázek na systémového integrátora a poskytovatele informačního systému. Lesy ČT zakázky zadaly zjednodušenou formou bez uveřejnění, aniž by k tomu byly splněny podmínky zákona o veřejných zakázkách.

Státní podnik pověřil realizací zakázky autora vítězného návrhu informačního systému, neboť posuzoval návrh a realizaci jako jeden celek a domníval se, že nelze soutěžní návrh zcela oprostit od veškerých dodávek či licencí.

Podle Rafaje ale nelze vítěze soutěže o návrh vyzvat k poskytnutí služby, při níž nerozvíjí myšlenku soutěžního návrhu. „Zadavatel měl při realizaci takové zakázky postupovat standardním způsobem, tedy zvolit formu zadávacího řízení podle předpokládané hodnoty veřejné zakázky a umožnit tak soutěž mezi dodavateli,“ uvedl Rafaj.

Otevřená soutěž by srazila cenu

Dodávky hardwaru a licencí softwaru podle něj nemusí být realizovány autorem vítězného návrhu. „Jedná se o dodání zboží běžně dostupného na trhu, jež může být realizováno více dodavateli v souladu s technickými parametry stanovenými v příslušném vítězném návrhu,“ dodal.

Postup státního podniku mohl podle ÚOHS podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Při vypsání otevřené soutěže údajně mohly Lesy ČR obdržet i výhodnější nabídky.

Lesy ČR válcují svůj bavorský protějšek, přesto mají špatnou pověst

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah