Lesy ČR letos zvedly zisk o 4,5 procenta, podařilo se jim to kvůli úsporám | E15.cz

Lesy ČR letos zvedly zisk o 4,5 procenta, podařilo se jim to kvůli úsporám

lesní školka
lesní školka
• 
ZDROJ: Hnilickova Karolina/E15

ČTK

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil hrubý zisk o 4,5 procenta na dosud nejvyšších 5,46 miliardy korun. Loni ve stejném období podnik vykázal hrubý zisk 5,23 miliardy korun. Růstu zisku podnik dosáhl hlavně díky úsporám. Potvrdil generální ředitel LČR Daniel Szórád. Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi.

Úspor nákladů podnik podle Szóráda dosáhl v oblasti nákupu informačních technologií a právních služeb. „Efektivita podniku byla obecně větší,“ řekl Szórád. Proti plánu měl podnik v prvních devíti měsících i nižší náklady na pěstební činnosti.

Zvýšení zisku Lesy ČR dosáhly při meziročním snížení těžeb o téměř pět procent na 6,021 milionu metrů krychlových dřeva. Hlavním důvodem snížení těžby je situace na trhu se dřevem. „Registrujeme převis nabídky nad poptávkou, snažíme se na to reagovat tím způsobem, že v rámci co nejdřívějšího vyrovnání nabídky s poptávkou omezujeme těžby tam, kde je to možné,“ řekl Szórád.

Výsledky Lesů ČR Autor: ctk

Podnik tak kvůli přebytku dřeva na trhu v srpnu zastavil prodej dřeva prostřednictvím aukcí a omezuje i těžbu ve vlastních lesních závodech. Přetlak dřeva na trhu se podle Szóráda nyní projevil v meziročním poklesu cen dřeva přibližně o osm procent. Tržby podniku za vlastní výrobky a služby za leden až září dosáhly 9,72 miliardy korun a meziročně byly nižší o 19 milionů korun.

Letošní celoroční zisk podniku by mohl být podle Szóráda velmi podobný loňskému hrubému zisku vytvořenému před účetními operacemi s rezervami. Loňský hrubý zisk podniku bez započítání mimořádných účetních operací s rozpuštěním rezerv byl na úrovni šesti miliard korun, po rozpuštění rezerv dosáhl dosud nejvyšších 7,96 miliardy korun.

Do státního rozpočtu by měl podnik letos ze svých volných peněz odvést téměř 8,3 miliardy korun. Za léta 2013 a 2014 firma do státního rozpočtu celkem odvedla 12,5 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.