Lesy ČR rekordně vydělaly, státní rozpočet získá přes osm miliard | E15.cz

Lesy ČR rekordně vydělaly, státní rozpočet získá přes osm miliard

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) loni podle auditovaných výsledků zvýšil čistý zisk o 70 procent na dosud nejvyšších 6,8 miliardy korun z předloňských 3,99 miliardy korun. Hlavním důvodem růstu zisku bylo rozpuštění rezerv ve výši zhruba dvou miliard korun. Hrubý zisk podniku loni vzrostl na 7,96 miliardy korun z předchozích 4,96 miliardy korun.

Do státního rozpočtu by měl podnik letos ze svých volných peněz odvést přes osm miliard korun. V prvním čtvrtletí letošního roku podnik vykázal hrubý zisk 2,47 miliardy korun, což bylo na úrovni stejného období loni.

Srovnatelného výsledku podnik dosáhl přesto, že tržby za dříví, vlastní výrobu či služby mu klesly asi o šest procent na 3,44 miliardy korun. „Pokles tržeb odpovídá nižšímu plánovanému objemu těžby v letošním roce,“ uvedl ekonomický ředitel podniku Karel Buchta.

Loňské účetní operace s rezervami se týkaly především rozpuštění rezerv na pěstební činnost ve výši 1,86 miliardy korun. Tak vysoké rezervy podnik prý nepotřebuje, protože svou pěstební činnost podle Szóráda dokáže bez potíží pokrýt z provozní činnosti a ze svých provozních výsledků. Dále podnik rozpustil rezervu 206 milionů korun týkající se různých náhrad vyvolaných ochranou přírody a krajiny.

Hospodaření Lesů ČR v letech 2011 až 2014:
2011 2012 2013 2014
Zisk po zdanění (mld. Kč) 4,225 4,408 3,99 6,8
Zisk před zdaněním (mld. Kč) 5,275 5,478 4,957 7,96

Po odečtení účetních operací s rezervami činí loňský provozní hospodářský výsledek 5,89 miliardy korun, zatímco loni byl 4,6 miliardy korun.

Loňských rekordních výsledků podnik dosáhl při meziročním poklesu těžby dřeva o 70 tisíc metrů krychlových na necelých osm milionů metrů krychlových. „Těžba nedosáhla ani možného ročního etátu (objemu),“ řekl generální ředitel státního podniku Daniel Szórád. Dodal, že náklady na pěstební činnost loni vzrostly o 50 milionů korun na 1,856 miliardy korun.

Nižší objem prostředků ke zhodnocení

Příjmy z finančních operací podniku loni klesly o 75 milionů korun na 285 milionů korun. Nižší výnos ze zhodnocení volných peněz je dán současnou situací klesajících úroků na finančním a bankovním trhu. Podniku také výrazně klesl objem peněz ke zhodnocení. Szórád připomněl, že za léta 2013 a 2014 podnik do státního rozpočtu celkem odvedl 12,5 miliardy korun.

Aktuálně má podnik k dispozici volných zdrojů asi za 14 miliard korun. Za rezervní minimum výše volných peněz podnik označuje čtyři miliardy korun.

Letos Lesy ČR předpokládají hrubý zisk na úrovni 4,8 miliardy korun. Podle podniku však není jisté, že mimořádně dobrá situace na trhu se dřevím z prvního čtvrtletí potrvá nadále. „Nyní zaznamenáváme pokles poptávky i pokles cen,“ řekl Szórád.

Na trh nyní proudí dřevo z kalamity, která zasáhla zejména Německo a Rakousko. „Již nyní ceny dříví na trhu výrazně klesly, a to o deset až 15 eur za metr krychlový,“ dodal Szórád. Lesy ČR na to reagovaly přesunem těžeb do takzvaných předmýtních zásahů, z nichž jde na trh menší množství dřeva. Chtějí tím pomoci vyrovnat nabídku s poptávkou.

Podnik nabírá zaměstnance

Ke konci března podnik zaměstnával 3297 lidí, meziročně o 40 méně. Snížení ovlivnily zejména církevní restituce spojené s nižší potřebou personálu. Počet zaměstnanců podniku však jde aktuálně nahoru, a to z titulu vytvoření asi 170 sezonních pracovních míst pro nezaměstnané na různých lesních pracích.

Práce v lesích podnik zadává prostřednictvím soutěží. Vítězné lesnické firmy dělají ve státních lesích pěstební práce a těžbu. Pokácené dřevo od podniku za cenu dosaženou ve veřejné soutěži kupují a dál je mohou zpracovávat a prodávat. Pro podnik je tento systém zdrojem mnohamiliardových zisků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah