Lesy ČR zpochybňují nároky církve, odmítly vydat 60 tisíc hektarů | E15.cz

Lesy ČR zpochybňují nároky církve, odmítly vydat 60 tisíc hektarů

Generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád
Generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) odmítl v rámci církevních restitucí uzavřít dohody o vydání zhruba 60 tisíc hektarů lesů. Podnik má různé pochybnosti o oprávněnosti nároků církve. Vydání sporných majetků bude řešit ve správním řízení Státní pozemkový úřad. Celkem církve po LČR žádají vydání zhruba 140 tisíc hektarů lesů.

Na vydání asi 60 tisíc hektarů lesů už mají LČR s církvemi uzavřené dohody. U zbylých 20 tisíc hektarů pochybnosti LČR nemají a k uzavření dohod chybí splnění jen některých formálních náležitostí.

Celkem církve podaly na Lesy ČR 2210 žádostí o vydání majetku. Požadovaných 140 tisíc hektarů představuje asi osm procent z celkové rozlohy státních lesů 1,3 milionu hektarů.

U sporných 60 tisíc hektarů mají LČR podle generálního ředitele Daniela Szóráda například důvodnou pochybnost, zda šlo o majetkovou křivdu.

Majetku požadovaného církvemi se prý může například týkat konfiskační dekret či vyhláška zabírající majetek ještě před 25. únorem 1948. „Celou věc musejí prověřit nejen právníci, ale i historici,“ uvedl Szórád. Některé odmítnuté dohody jdou i na vrub duplicitních žádostí.

Církevní restituce
Církve by měly podle zákona získat zpět 56 procent majetku, a to pole, lesy, rybníky i další nemovitosti za 75 miliard korun. Během 30 let by měly dostat také vyrovnání asi 80 až 90 miliard korun po započtení inflace. Stát bude naopak během 17 let postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti církví, který nyní činí asi 1,5 miliardy korun ročně.

Jedním z největších majetků s odmítnutou dohodou je případ majetku takzvaného vratislavského panství o velikosti zhruba 30 tisíc hektarů, který by měl historicky patřit olomouckému a ostravsko-opavskému biskupství. Leží v oblasti Javorníku, Jeseníku a Frýdku-Místku. Pochybnost se týká právě možné dřívější konfiskace majetku.

Odmítnuté případy se podle Szóráda posunou do správního řízení na Státní pozemkový úřad (SPÚ). „SPÚ je ten orgán, který by se k tomu měl vyjádřit a měl by korektně posoudit jednu i druhou stranu a naše pochybnosti buď vyvrátit nebo potvrdit,“ řekl. Pokud SPÚ označí pochybnosti Lesů ČR jako nedůvodné, majetek se vydá. Pokud by LČR měly i po vydání majetku dál pochybnosti o správnosti nároku, mohou ještě podat vůči SPÚ správní žalobu.

Církevní restituce Szórád označil za mimořádně náročný proces pro podnik, zaměstnávající mnoho pracovníků LČR. „Prověřujeme archivy, stávají se z nás historici, právníci. Snažíme se, abychom nic neblokovali. Pokud mají vznikat dohody, musíme je mít ověřené a korektní,“ uvedl. Dodal, že ať sporné kauzy dopadnu jakkoli, budou Lesy ČR vždy čelit kritice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.