Nekonečný příběh státních lesů. Výběr šéfa pokračuje | E15.cz

Nekonečný příběh státních lesů. Výběr šéfa pokračuje

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Kubelka Tomas

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podle neoficiálních informací se stal vítězem ostře sledovaného výběrového řízení na nového generálního ředitele Lesů ČR dosavadní ekonomický ředitel firmy Michal Gaube, který je v současné době po rezignaci Svatopluka Sýkory k poslednímu listopadu pověřen vedením státní firmy. Ministr Petr Bendl (ODS) ale deníku E15 řekl, že není pravdou, že by již Gaubeho jako vítěze vybral. Chci se ještě sejít s kandidáty a po návratu premiéra s ním probrat situaci a pak se rozhodnu, uvedl ministr.

Do finále poněkud utajeného výběrového řízení se dostalo pět uchazečů, jejich jména ale ministerstvo – stejně jako jména členů výběrové komise – nezveřejnilo. Podle dostupných informací se do finále dostali kromě Gaubeho také Bendlův poradce, bývalý člen dozorčí rady Lesů ČR a exšéf tamních odborářů Miloš Pochobradský a bývalý šéf Vojenských lesů a statků a současný kvestor České zemědělské univerzity Josef Vojáček. U dalších jmen z pětice se informace rozcházejí, nejčastěji se hovoří o trojici Pavel Indra, Václav Šebek a Daniel Szórád.

Ministr chtěl původně zveřejnit jméno nového šéfa státní firmy obhospodařující polovinu lesů v Česku do konce ledna, posléze to odložil na tento týden. Z původně odborné záležitosti se přitom stala politická věc na vyšší úrovni, kdy se tendr změnil v souboj dvou hlavních vládních stran. Na jedné straně jako kandidát stál Pochobradský, který má blízko k Bendlovi a je mimo jiné i členem ODS, na druhé pak Vojáček, který je považován za kandidáta TOP 09 a má silnou vazbou na bývalého ředitele Lesů ČR a nynějšího místopředsedu poslanecké sněmovny Jiřího Olivu (TOP 09).

Jméno Pochobradského jako favorita ale zdroje E15 zpochybňují, mimo jiné i proto, že z Lesů ČR odešel ve zlém za hrubé porušení pracovní kázně. To ale Pochobradský odmítá s tím, že měl odlišné názory než ostatní členové dozorčí rady i bývalý ředitel LČR Svatopluk Sýkora, a proto jej chtěli z firmy dostat za každou cenu.

Podle některých názorů by bylo kvůli netransparentnosti a neprůhlednosti nejlepší výběrové řízení zrušit a vyhlásit nové, se známými jmény uchazečů i členů výběrové komise. O vítězi tendru ale rozhoduje sám Bendl na základě názoru komise, která doporučila tři jména. Jako netransparentní a nestandardní dnes označil tendr i místopředseda opoziční ČSSD Michal Hašek, který Bendla mimo jiné vyzval k tomu, aby okamžitě zveřejnil jména členů výběrové komise a zbývajících kandidátů, kteří postoupili do nejužšího výběru.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah