Pro Nory teď není pokladem ropa, nýbrž máslo | E15.cz

Pro Nory teď není pokladem ropa, nýbrž máslo

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bohaté Norsko trápí před Vánocemi nevídaná věc – zoufalý nedostatek másla. Stav na trhu s máslem dokonce přiměl vládu k tomu, aby snížila dovozní cla na máslo ze zahraničí. Dnes o tom informovala agentura AP s tím, že v ohrožení je tak mimo jiné příprava tradičních norských vánočních pochutin.

Spotřeba másla v této skandinávské zemi letos neustále roste. Svůj podíl na tom má mimo jiné obliba zvláštní tukové diety, která staví na nízkém obsahu uhlohydrátů. Ve srovnání s loňským listopadem vzrostla poptávka po másle o více než 30 procent, což je důvodem prázdných regálů v obchodech.

Za nedostatkem másla stojí také deštivé léto, které se odrazilo ve špatné dojivosti. Nízké výnosy mléka se poté promítly do domácí produkce másla, kterou Oslo chrání vysokými dovozními cly. Celní tarify tak zajišťují, že devět z deseti balení másla v obchodech je norského původu.

Pomoci by mělo snížení cla

Vláda v Oslu se ale rozhodla pro drastické opatření, aby si norské rodiny mohly krajíc chleba opět bohatě namazat máslem. Do konce března snížila clo o více než 80 procent a zrušila mléčné kvóty pro místní farmáře, které měly zabránit zahlcení trhu s mlékem.

Největší norská mlékárenská společnost Tine snížení dovozních cel ocenila, protože díky tomu bude moci výrazně zvýšit domácí výrobu. Zahraniční máslo chce využívat k produkci jiných výrobků.

Tine, která dodává do obchodů 90 procent všeho másla, původně doufala, že máslovou bídu vyřeší dodávkou více než milionu kilogramů másla navíc ve srovnání s loňským rokem. Mluvčí společnosti Öystein Knoph nyní připouští, že to bude pro vánoční poptávku příliš málo a příliš pozdě. „Je to politováníhodná situace. Předpovědi ukazují, že situace se vrátí do normálu nejdříve na konci ledna,“ řekl Knoph.

Máslo se vozí i pašuje ze Švédska

Nedostatek másla vede k zoufalým krokům. V uplynulém týdnu zadrželi norští celníci pašeráka, který se pokusil ze Švédska převézt 90 kilogramů másla. Podnikavci zase nabízejí na internetu kilogram švédského másla za 400 norských korun (přes 1300 korun), což je více než šestkrát dražší než běžná maloobchodní cena.

Šéf švédského řetězce supermarketů EuroCash Fredrik Jakobsson uvedl, že ve čtyřech obchodech u hranic s Norskem lidé za poslední dva týdny nakoupili 25 tun másla, což je pětinásobek normálního prodeje. „Prodáváme více másla než kdykoli předtím. Tento týden ale začínáme pociťovat nedostatek,“ řekl. „Zakoupili jsme dodatečné zásoby, ale ani to nebylo dost, takže nyní dovážíme další.“

Pomocnou ruku podalo tento týden Dánsko, velký producent mléčných výrobků. Norům naopak nepomůže Island. Jak informoval portál Ice News, mlékárenský podnik Mjólkursamsalan odmítl zaslat do Norska velkou dodávku másla, protože se obává, že by tato humanitární pomoc vyprázdnila v předvánočním čase islandské regály.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah