ÚOHS začal posuzovat převzetí zkrachovalé Less & Timber

Igor Fait, majitel a ředitel investiční společnosti Jet Investment.

Igor Fait, majitel a ředitel investiční společnosti Jet Investment. Zdroj: Pinkas Martin/Euro

Převzetí zkrachovalého lesnického podniku Less & Timber brněnskou společností Viga Investment podnikatele Igora Faita začal posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Fair je zároveň vlastníkem skupiny Jet Investment, tedy vítěze tendru na prodej Less & Timber.

ÚOHS vede pouze zjednodušené řízení. Návrh na jeho zahájení podala společnost Viga Investment. Má nabýt závod společnosti Less & Timber a obchodní podíl představující sto procent základního kapitálu společnosti Less & Energy. ÚOHS bude posuzovat oblast dřevozpracujícího průmyslu, zejména výrobu a prodeje řeziva a lepených okenních hranolů.

Less & Timber byl členem skupiny Less, která zajišťovala zakázky pro Lesy ČR. Podle informací ze začátku insolvenčního řízení dlužily firmy skupiny Less bankám za poskytnuté úvěry téměř 2,17 miliardy korun. Měly také závazky z faktoringových smluv zhruba 311 milionů a závazky z bankovních záruk přibližně 493 milionů korun.

Soud nejdřív poslal do úpadku Less a Less & Forest. Insolvenční návrhy podal Mičánek, nikoli věřitelé. V případě Less & Timber se na soud obrátila Citibank Europe a dlužník se poté k jejímu návrhu připoji

Příliš drahá pila

Znalci odhadli v době insolvenčního řízení hodnotu společnosti ke konci roku 2012 na 627,5 milionu. Nemalá část majetku byla zastavena ve prospěch Citibank.

Pod podnik spadají dvě pily v Dlouhé Vsi u Sušice a v Čáslavi a také závod na zpracování lepeného hranolu v Klášterci nad Ohří. Třetí pilu v Bohdanči má pronajatou jiná společnost. Čáslavská pila patří k nejmodernějším v Česku, může zpracovat až tisíc metrů krychlových jehličnatého dříví za den.

Její výstavba přišla na dvě miliardy korun a podle znaleckého posudku byly úvěry na ni jedním z důvodů krachu podniku Less. Obrat závodů v letech před krachem dosahoval až 1,75 miliardy korun ročně, přičemž souhrnné tržby všech společností skupiny Jet Investment se pohybují kolem pěti miliard.