V tendru Lesů ČR na prodej dřeva uspělo 12 firem | E15.cz

V tendru Lesů ČR na prodej dřeva uspělo 12 firem

Zpracování dřeva
Zpracování dřeva
• 
ZDROJ: David Vagaday

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zveřejnil předběžné výsledky tendru na lesnické práce a prodej dřeva v letech 2015 až 2019. Podle nich by si mohlo kontrakty na 27 územních jednotkách rozdělit 12 firem. Rozdíl mezi náklady na služby a cenou dříví může Lesům ČR přinést příjem 955 milionů korun za jeden rok plnění zakázky.

Celkem se do tendru přihlásilo 33 firem, které podaly 235 nabídek. „V zájmu naprosté transparentnosti budeme smlouvy uzavírat výhradně s uchazeči, kteří se umístí na prvních místech,“ uvedl generální ředitel LČR Daniel Szórád.

V případě, že vítěz kontrakt nepodepíše, vyberou Lesy ČR firmu pro dočasné zajištění lesnických prací prostřednictvím jednacího řízení bez uveřejnění. Současně pro dotyčnou jednotku vypíšou nové otevřené zadávací řízení s dobou smlouvy do konce roku 2019.

Konečné pořadí nabídek, které firmy předložily do 7. října, Lesy ČR stanoví po posouzení a hodnocení nabídek. „Nabídky nyní zkoumají hodnotící komise, které během několika týdnů rozhodnou o vítězích,“ uvedl mluvčí. Vítězné firmy by na jednotlivých územních jednotkách měly začít pracovat od ledna 2015.

Podnik s rekordními zisky
Lesy ČR patří poloviny lesů v zemi a ročně dosahují zisků v řádku miliard korun. Pro celý letošní rok čekají růst hrubého zisku z loňských 4,95 na zhruba 5,3 miliardy korun. Šéf podniku Daniel Szórád současnou úroveň výsledku blížící se rekordu z roku 2012 nepovažuje z dlouhodobého hlediska za udržitelnou. Zisk podniku se v následujících letech podle něj bude pohybovat mezi 3,5 a čtyřmi miliardami korun.

Lesy ČR nyní také vyhodnocují tendry na tři územní jednotky, při nichž se na dobu jednoho roku odděleně zkušebně soutěží jen pěstební práce a jen těžební práce s prodejem dříví. Pouze na pěstební práce firmy podaly 21 nabídek, stejný počet nabídek přišel i do tendru na těžební práce s prodejem dříví. Do „velkého“ tendru 2015+ a do jednoročních tendrů na tři územní jednotky podalo nabídky celkem 37 firem.

Pětiletý tendr 2015+ navazuje na tendry 2014+ a 2013+, při nichž se soutěžilo o práce vždy zhruba na pětině území státních lesů. Výjimkou byla soutěž o celé území v tendru 2012+, kdy Lesy ČR zavedly takzvaný senátní cyklus, při němž se každý rok soutěží o pětinu území. Tendr je každý rok vždy rozdělen na několik desítek územní jednotek. Letos na všech 27 jednotek podaly nabídku čtyři firmy, některé daly nabídku třeba jen na jednu jednotku.

Poměr zůstane

Letos Lesy ČR prodávají 76 procent dříví prostřednictvím komplexních lesnických zakázek, které se soutěží v pětiletých tendrech. Zhruba šest procent dříví prodávají v podobě hotových sortimentů z přímo řízených lesních závodů a 15 procent prostřednictvím elektronických či prezenčních aukcí na stojato. „V zájmu stability bychom neradi tento poměr nějak dramaticky měnili,“ uvedl Szórád. Do budoucna podnik podle něj uvažuje, že by se poměr mohl změnit ve prospěch aukcí na 70 ku pěti a ku 25 procentům.

Do loňského tendru 2014+ se přihlásilo 29 firem. Nejúspěšnější byla Stora Enso Wood Products Ždírec, která zvítězila na šesti jednotkách. Druhou nejúspěšnější byla firma Progles, která vyhrála na pěti jednotkách.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah