Vysoké ceny kukuřice, sóji a dalších komodit se projeví i v Česku | E15.cz

Vysoké ceny kukuřice, sóji a dalších komodit se projeví i v Česku

Rekordní sucho na americkém Středozápadě devastuje úrodu kukuřice i dalších plodin
Rekordní sucho na americkém Středozápadě devastuje úrodu kukuřice i dalších plodin
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Dušan Küttner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sucho ve Spojených státech amerických může zvednout ceny potravin i v České republice. Vyplývá to z vyjádření zástupců tuzemských zemědělských organizací, které se obávají neúrody na druhém břehu Atlantiku a vysokých cen komodit, zejména pšenice a sóji, na chicagské komoditní burze. Produkce rostlinných komodit v USA určuje jejich světové ceny, tedy i ty evropské, byť přímo přes chicagskou burzu tuzemští zemědělci úrodu neprodávají.

„Sucho v USA zvedne ceny obilí, kukuřice a sóji na světových trzích, což bude mít dopad i na Česko. Již tak vysoké ceny zrnin se u nás dále zvýší, což bude mít dopady na vyšší náklady při výrobě masa a pekárenských výrobků. To se samozřejmě projeví v tlaku na zvýšení cen potravin,“ uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba.

Podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy mohou mít vysoké ceny komodit ve světě vliv pozitivní i negativní. Obilí včetně kukuřice se v Česku pěstuje nadbytek, a část se proto vyváží. „Podniky, které se orientují převážně na produkci obilovin, budou těžit z vyšších cen, za které budou své produkty prodávat,“ uvedl Pýcha.

Podniky se silnou živočišnou výrobou ale mají problém opačný. „Cena krmiv je do značné míry dána cenou vstupních surovin, tedy obilovin a sóji. To jim bude zvyšovat náklady na nákup těchto krmiv a zhoršovat hospodářský výsledek,“ dodává šéf Zemědělského svazu Pýcha.

Složitější situace podle komory panuje v oblasti sójového extrahovaného šrotu, který je nepostradatelnou složkou krmných směsí pro všechna chovaná zvířata. „Sója se v Česku téměř nepěstuje, jsme tedy plně závislí na dovozech. Jestliže cena tohoto šrotu je pro letošní rok v rámci dlouhodobých kontraktů zhruba 8200 korun za tunu, pak pro rok 2013 se uzavírá na na úrovni 12 800 korun za tunu,“ načrtl nepříznívý vývoj do budoucna viceprezident komory Jindřich Šnejdrla.

sucho Autor: Rabbobank

Autor: Dušan Küttner

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.