Bakala definitivně opustil NWR, akcie převedl zadarmo | E15.cz

Bakala definitivně opustil NWR, akcie převedl zadarmo

Zdeněk Bakala
Zdeněk Bakala
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost CERCL Mining, která byla dosud většinovým akcionářem skupiny New World Resources (NWR), dokončila svůj odchod z těžební firmy, všechny své akcie na ni převedla bezplatně. CERCL patří z poloviny podnikateli Zdeňku Bakalovi, který tak z NWR definitivně odchází. NWR vlastnící v Česku černouhelné doly OKD tento plán oznámila už před dvěma týdny.

CERCL a přidružené firmy Asental a BXR převedly celý svůj podíl v NWR bezplatně na NWR Plc a tyto akcie zůstanou bez hlasovacích práv. NWR uvedla, že cílem snížení počtu akcionářů je usnadnění restrukturalizace ztrátové společnosti. „Splnili jsme všechny požadavky ke schválení, na které jsme ještě čekali. Transakci jsme tak mohli dokončit a akcie byly převedeny na NWR,“ řekl dnes poradce pro vztahy s investory NWR Radek Němeček.

Novým vlastníkem NWR se po odchodu CERCL stává skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti a má v NWR 60 procent hlasovacích práv. AHG tvoří dlouhodobí investoři, kteří již investovali značné prostředky a dnes drží přibližně 65 procent celkových závazků NWR.

Mluvčí AHG Roman Pařík dnes ve vyjádření zaslaném ČTK uvedl, že schopnost AHG úspěšně dokončit restrukturalizaci a obnovu OKD závisí na konstruktivní spolupráci všech zainteresovaných stran včetně vlády, dodavatelů, zákazníků a zaměstnanců. „AHG a OKD nyní spolupracují na tvorbě optimálního postupu záchrany OKD, který představí vládě,“ dodal Pařík.

Nekončí jen Bakala

Spolu s Bakalou končí v NWR i jeho spolupracovníci Peter Kadas a Charles Harman. Oba již oznámili odstoupení z vedení všech firem NWR Group. NWR loni prohloubila ztrátu na 223 milionů eur (zhruba šest miliard korun). V roce 2014 skončila ve ztrátě 21 milionů eur (kolem 567 milionů korun). Tržby firmě meziročně klesly o sedm procent na 630 milionů eur (zhruba 17 miliard korun).

NWR se v posledních letech kvůli klesajícím cenám uhlí na světových trzích potýká s velkými problémy. Těžba je i přes zavádění úsporných opatření ztrátová. Situací v její dceřiné společnosti OKD se proto zabývá i česká vláda.

Ministři průmyslu, práce a financí se shodli, že vláda počká, s jakými návrhy k útlumu těžby v OKD noví akcionáři NWR přijdou. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) zopakoval, že vláda je připravena podílet se na pomoci propouštěným horníkům, neplánuje ale veřejnou podporu pro OKD.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah