Čeští zbrojaři mají zlaté časy. Export loni dosáhl rekordních 15 miliard | E15.cz

Čeští zbrojaři mají zlaté časy. Export loni dosáhl rekordních 15 miliard

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Export zbraní, obranného materiálu a služeb byl loni rekordní, překročil 15 miliard korun. Výrazně se zvýšil především vývoz do USA. Předloni byl z Česka vyvezen vojenský materiál v hodnotě 11,8 miliardy. Loňské výsledky oznámil prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek, přesná čísla o vývozu vojenského materiálu zveřejní ministerstvo průmyslu a obchodu v červenci.

Podle Hynka se změnila především teritoriální struktura českého exportu. „Výrazně narostl vývoz do USA a také do EU. Nárůst exportu do USA byl takový, že by se mohly stát naším největším obchodním partnerem,“ upozornil prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek. V roce 2014 byla největším obchodním partnerem Česka v tomto segmentu Saúdská Arábie.

Export pro české zbrojařské firmy představuje 90 procent jejich produkce. V jiných zemích Evropské unie a NATO je to deset až 30 procent celkového objemu jejich výroby.

V roce 2014 tvořily 31 procent vývozu vojenského materiálu dopravní prostředky, letecká technika 23 procent, munice a energetické látky 13 procent, elektronika 12 procent a ruční zbraně sedm procent. Z hlediska teritoriální struktury mířilo 30 procent českého exportu zbraní do EU, 27 procent na Střední Východ. Dalších 14 procent šlo do Asie, stejný podíl do Ameriky, deset procent do Afriky a pět procent do evropských zemí mimo EU.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.