ČEZ dokončil prodej svého polovičního podílu v turecké společnosti Akcez

Skupina ČEZ

Skupina ČEZ Zdroj: Profimedia.cz

Polostátní energetická skupina ČEZ dokončila prodej svého padesátiprocentního podílu v turecké společnosti Akcez Enerji tureckému investorovi Torunlar Group. Transakci už schválil tamní antimonopolní úřad i energetický regulátor. Pod Akcez patří tři dceřiné společnosti, které se věnují distribuci elektřiny, prodeji energií a energetickým službám. V pátek o tom informovala skupina ČEZ. Finanční podmínky prodeje nezveřejnila. ČEZ v Turecku vlastní ještě společnost Akenerji Elektrik Üretim.

ČEZ dosud držel poloviční podíl v rámci společného podniku Akcez Enerji s tureckým partnerem AKKÖK Holding. Prodej své části česká společnost zahájila loni v létě, kdy s kupcem podepsala prodejní smlouvu. Investor Torunlar Group podle skupiny předložil nejlepší nabídku.

K dokončení transakce následně bylo nutné schválení ze strany tureckého antimonopolního úřadu i energetického regulátora a zejména vyjednání podmínek refinancování stávajícího úvěru. Mateřská společnost ČEZ totiž měla vystavené záruky za závazky podniku Akcez vůči konsorciu financujících bank, které po dokončení transakce v plné výši zanikly.

Prodej podílu v Akcez je podle českého podniku součástí strategického záměru skupiny na odprodej části aktiv na vybraných trzích. Soustředit se chce více například na obnovitelné zdroje nebo moderní energetické služby.

Na turecký energetický trh ČEZ vstoupil v roce 2008 a i po prodeji podílu v Akcez by na něm měl zůstat nadále aktivní. Prodej druhé firmy Akenerji Elektrik Üretim, v níž česká skupina drží zhruba 40procentní podíl, zatím tak blízko není. Rovněž u ní ovšem chce ČEZ řešit její budoucnost. „Je to nyní spíš otázku trhu,“ podotkl dříve finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Výkonnost tureckých firem podle něj pokrývá jejich provoz, nelze však z nich očekávat zásadní přínos. Novák v této souvislosti připomněl, že Turecko je složitý trh, zejména kvůli tamní vysoké inflaci a úpadku turecké liry. 

ČEZ v současné době působí kromě České republiky ještě v dalších šesti zemích, a to na Slovensku, v Německu, Francii, Polsku, Rumunsku a Turecku. Do budoucna chce společnost v zahraničí rozvíjet zejména moderní energetiku v rámci ESCO služeb a také výrobu z obnovitelných zdrojů energie.