Čínský nákup Škody Transportation by se mohl podepsat už v létě | E15.cz

Čínský nákup Škody Transportation by se mohl podepsat už v létě

ČTK

Nákup Śkody Transportation čínskou společnosti Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) je jedním z projektů, které by se mohly podepisovat v červenci na česko-čínském obchodním fóru na Pražském hradě. Vyplývá to z podkladů, které novinářům poskytl úřad českého prezidenta. Mezi dalšími chystanými projekty je třeba vstup fondu banky ICBC do vítkovického koncernu nebo stavba továrny na pneumatiky firmy Longlong Tire.

Prezident Miloš Zeman s sebou přivezl do Číny, na jejíž návštěvě je od pátku, seznam 22 projektů, které jsou schváleny a čekají na realizaci. Dalších 16 se podle Zemana připraví tak, aby mohly být podepsány v polovině července. Kromě zmíněných projektů v nich je třeba prohloubení finanční spolupráce Home Creditu nebo prohloubení spolupráce mezi českou společností TSS Cargo s čínskou firmou CEFC China.

Pražské letiště Václava Havla pak plánuje spolupracovat na údržbě či opravách svého zařízení s China Eastern Airlines. Mezi připravovanými projekty je zmíněna i továrna na pneumatiky velké čínské společnosti Linglong Tire. Podle účastníků jednání, které se uskutečnilo v pátek za přítomnosti Zemana, ale ještě není rozhodnuto, zda bude investice do České republiky směřovat.

Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) o jednání o plánované koupi plzeňské Škody Transportatin informovala loni na podzim v prohlášení pro hongkongskou burzu. Podle odhadů by za Škodu mohla čínská firma, která je největším výrobcem vlaků na světě, zaplatit 50 miliard korun.

Číňané chtějí v Česku postavit fabriku na pneumatiky

Skupina Škoda Transportation je největším výrobcem kolejových vozidel ve střední a východní Evropě. V roce 2015 utržila rekordních 18,3 miliardy korun, meziročně o 11 procent více, čistý zisk měla 588 milionů korun.

Zeman také čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi předal seznam 22 již schválených projektů. Český prezident dnes novinářům řekl, že jeho čínský protějšek doporučil svým podřízeným, aby tyto projekty podpořily.

Jsou mezi nimi třeba vytvoření dopravního uzlu z České republiky a pražského letiště pro čínské letecké společnosti, spolupráce mezi Českou exportní bankou a China Development Bank či prohloubení spolupráce mezi finanční skupinou J&T a China Development Bank.

Mezi projekty je uvedena i nová pobočka jedné z největších bank světa ICBC v Praze či rozšíření výroby televizí společnosti Changhong v Nymburku. Jeden z projektů počítá i s rozvojem spolupráce mezi pražskou Slavii a českou fotbalovou asociací na jedné straně a čínskými protějšky na straně druhé.

Během cesty Zemana po Číně také ředitel CzechInvestu Karel Kučera oznámil, že jeho agentura jedná v Číně o uskutečnění projektů za asi 60 miliard korun. O jednom je již rozhodnuto, o dalších třech by rozhodnutí mohlo padnout do roka, řekl novinářům. Kučera ale nepředpokládá, že by se na všechny projekty podařilo uzavřít smlouvy.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!