Do předčasného důchodu bude moci více horníků | E15.cz

Do předčasného důchodu bude moci více horníků

Důl Darkov
Důl Darkov
• 
ZDROJ: NWR

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O pět let dřív do penze budou moct chodit i horníci, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali stanovený počet směn. Schválila to vláda. Až doposud mohli do předčasné penze jen havíři, kteří potřebné doby pod zemí dosáhli do konce roku 2008. Ministerstvo práce chce touto úpravou řešit chystané zavírání dolů a propouštění. Podle jednoho z odborových předáků, by tak byly vyřešeny důchody všech horníků, kteří začali fárat před rokem 1993.

Rozšíření počtu horníků, kteří by mohli jít dříve do důchodu, původně odmítalo ministerstvo financí. Jeho šéf Andrej Babiš (ANO) ale po nedávné návštěvě Ostravska změnil názor a slíbil změnu podpořit.

Dřívější odchod do penze žádají kvůli uzavírání dolů a propouštění hornické odbory. Dohodly se na tom na podzim 2013 s předsedou přechodné vlády Jiřím Rusnokem. Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) loni po svém nástupu do funkce rozhodla, že se v přípravě bude pokračovat.

Horníci už nyní mohou jít do důchodu dřív, a to nejméně o pět let. Museli ale pracovat pod zemí už před rokem 1993 a do konce roku 2008 museli mít určitý počet směn - několik tisíc. Ti, kteří nastoupili do dolů až od roku 1993 a nefárali dostatečně dlouho, podmínky nesplňovali. Babiš při návštěvě Ostravy řekl, že předčasný důchod pro horníky, kteří začali fárat před rokem 1993, by se měl týkat asi 80 lidí a stát by to mělo zhruba 100 milionů korun.

Odbory předčasné důchody vítají

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že rozhodnutí vítá a že spolu s metodickým pokynem, jejž budou dostávat okresní správy sociálního zabezpečení, jsou vyřešeny důchody všech horníků, kteří začali fárat před rokem 1993. Týkat se to podle něj má celkem tak 700 horníků. „Jsou ošetřeny problémy všech horníků, kteří začali fárat v době, kdy ještě existovaly důchodové kategorie,“ řekl Pytlík.

Některé správy sociálního zabezpečení podle něj vycházely z názoru, že se vládní nařízení má týkat jen horníků, kteří předčasný důchod nabudou do roku 2018. „To byl dlouhodobý spor, spíše technická věc. Teď se to na jednání s ministerstvem práce a Českou správou sociálního zabezpečení jednoznačně vyřešilo a okresní správy mají dostat metodický pokyn, že to s rokem 2018 nemá nic společného,“ řekl Pytlík.

Dřívější penze pro všechny

Hornické odbory žádají ale dřívější penzi pro všechny horníky. Argumentují tím, že podle studií se kvůli horšímu zdraví mnozí důchodu nedožijí a že by opatření řešilo problém s rušením dolů a propouštěním.

Ministerstvo práce vládě už poslalo novelu o důchodovém pojištění, podle níž by důchodový věk u všech horníků měl být o pět let nižší než u ostatních, pokud by odpracovali stanovený počet směn. Upravil by se také výpočet penze havířů. Proti tomu bylo ministerstvo financí, vicepremiér pro vědu či hospodářská komora.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah