Dodavatel energií Veolia zvýšil zisky, v Česku vydělal přes půl druhé miliardy | e15.cz

Dodavatel energií Veolia zvýšil zisky, v Česku vydělal přes půl druhé miliardy

Veolia
Veolia
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Společnost Veolia Energie ČR, která patří v Česku mezi přední výrobce a dodavatele tepla a elektřiny, vytvořila v loňském roce zisk 1,54 miliardy korun. Oproti roku 2017 šlo o nárůst o 51 procent. Výnosy jí meziročně vzrostly přibližně o 167 milionů (2,3 procenta) na 7,42 miliardy korun.

Předseda představenstva společnosti Phillippe Guitard a místopředseda představenstva a generální ředitel Josef Novák uvedli, že loňský rok byl pro firmu náročný, ale úspěšný. Topilo se podle nich prakticky o dva měsíce méně, než bývá obvyklé. "Museli jsme se také vypořádat s rostoucími cenami uhlí a plynu, našimi hlavními palivy pro výrobu tepla a elektřiny. Teplárny se navíc potýkají s dramatickým nárůstem ceny emisních povolenek, která se během roku zvýšila více než trojnásobně," uvedli.

Příznivě oproti tomu ovlivnilo hospodaření firmy získání nových odběratelů. "Jedná se například o nové objekty v průmyslových zónách v Ostravě a bytové objekty v obcích a městech, ve kterých dlouhodobě působíme," uvedli Guitard a Novák. Připomněli, že skupina investovala více než 600 milionů korun do modernizace a ekologizace.

Prodej tepla firmě vzhledem k mírnější zimě loni oproti roku 2017 klesl o 783 terajoulů na 11 110 terajoulů. Tržby za teplo a související produkty společnosti meziročně klesly o 195 milionů korun na 4,85 miliardy korun.

Elektrické energie firma loni prodala 2213 gigawatthodin, což bylo o 38 gigawatthodin více než v roce 2017. Tržby za elektřinu loni oproti předchozímu roku vzrostly o 344 milionů na 2,41 miliardy korun. Výroba chladu přesáhla 18 tisíc megawatthodin a tržby za něj dosáhly 40 milionů korun, což bylo o pět milionů více než v roce 2017.

Veolia Energie ČR a její dceřiné společnosti dodávají dálkové teplo do 325 tisíc domácností v Moravskoslezském, Olomouckém, Středočeském a Karlovarském kraji, v Praze a na dalších místech. Hlavním palivem ve skupině je černé a hnědé uhlí doplněné plynem a stále výrazněji biomasou. Společnost má zhruba 1600 zaměstnanců.

Do skupiny patří mimo Veolie Energie ČR také Veolia Energie Praha, Veolia Energie Kolín, Veolia Energie Mariánské Lázně, Olterm & TD Olomouc nebo Veolia Průmyslové služby ČR. Celá skupina loni vytvořila konsolidovaný zisk 1,11 miliardy korun, o 35 milionů nižší než v roce 2017. Výnosy skupině meziročně vzrostly o 72 milionů na 11,62 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah