EU se bojí Gazpromu, dodávky plynu ze Západu na Ukrajinu klesly | E15.cz

EU se bojí Gazpromu, dodávky plynu ze Západu na Ukrajinu klesly

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zpětné dodávky ruského zemního plynu z Evropské unie na Ukrajinu klesly, a to kvůli hrozbám ze strany ruské státní plynárenské společnosti Gazprom. Uvedl to ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan. Gazprom se k tomu odmítl vyjádřit.

Koncem června tento podnik pohrozil, že by mohl omezit nebo zastavit dodávky plynu těm evropským firmám, které zpětné dodávky plynu na Ukrajinu uskutečňují.

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan upozornil, že Ukrajina poprvé zaznamenala pokles dodávek plynu před dvěma týdny. Nyní podle něj tyto dodávky činí pouze sedm milionů krychlových metrů denně, ačkoli by mohly dosahovat 18 milionů krychlových metrů denně. Nesdělil však, o kolik dodávky za poslední dva týdny klesly.

Šéf ukrajinského plynárenského podniku Naftogaz Andrij Kobolev uvedl, že snížení zpětných dodávek je nepříjemné, není ale kritické a souvisí s naplňováním maďarských zásobníků. „Doufáme, že snížení zpětných toků je dočasné,“ řekl.

Spory mezi Kyjevem a Moskvou

Na zpětných dodávkách plynu na Ukrajinu se letos pod vlivem rusko-ukrajinské krize dohodlo s Kyjevem Slovensko. Gazprom v dubnu sdělil, že možnost dovozu plynu ze Západu náhradou za ruské dodávky vyvolává otázky o zákonnosti takového kroku.

V polovině června ruský plynárenský podnik kvůli sporům ohledně nezaplacených účtů zastavil dodávky určené Ukrajině. Nadále však přes tuto zemi posílá plyn evropským zákazníkům.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.