Foxconn hodlá v Česku investovat další miliardy. Chce ale pobídky | E15.cz

Foxconn hodlá v Česku investovat další miliardy. Chce ale pobídky

Foxconn
Foxconn
• 
ZDROJ: Kubelka Tomas/E15

vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn Technology zvažuje v Česku investici v řádu miliard korun, která by se zařadila mezi největší projekty podpořené tuzemskými pobídkami. Foxconn hodlá vybudovat výzkumná a datová centra, v nichž by vzniklo tisíce pracovních míst. Investoval by i do svých továren v Pardubicích a Kutné Hoře. Premiér Bohuslav Sobotka podepíše s firmou memorandum o spolupráci.

Zvažovaná investice Tchajwanců se podle ministerstva průmyslu skládá z několika dílčích projektů. Foxconn jednak plánuje vyvinout plně automatizované řešení pro výrobu, které by využil ve svých závodech v Pardubicích a Kutné Hoře.

Dále chce vybudovat výzkumné a designové centrum pro své výrobní portfolio, jediné svého druhu v Evropě, a postavit datová centra. Hodlá také využít svých distribučních kanálů v Číně ke vzniku obchodní platformy pro export českého zboží na asijské trhy.

Česká exportní dvojka
Globální výrobce počítačů Foxconn je největším tchajwanským investorem v Česku. Jeho tuzemksá filiálka Foxconn CZ vznikla jako regionální výrobní centrála skupiny v Evropě, má závody v Pardubicích a Kutné Hoře a obchodní centrum v Praze. Firma v Česku zaměstnává asi pět tisíc lidí. Foxconn CZ se loni se posunul ze třetí na druhou příčku žebříčku největších exportérů, když vyvezl produkci za 119 miliard korun, což bylo o 23 procent více než v roce 2013.

Projekty mají vytvořit tisíce přímých vysoce kvalifikovaných míst. „Automatizace a digitalizace výroby je budoucností průmyslu. Podepsání memoranda přinese do České republiky investiční projekt, který nejenže nabídne velké množství pracovních míst pro kvalifikované odborníky, ale současně posílí exportní postavení českých výrobků na asijských trzích,“ zmínil ministr průmyslu Jan Mládek.

Podle něj spolupráce s Foxconnem bude mít významný pozitivní efekt a příznivý dopad na celou tuzemskou ekonomiku. „O konkrétní podobě investičních projektů budeme nyní se společností jednat,“ dodal Mládek.

Podpis memoranda o spolupráci mezi českou vládou a Foxconnem je naplánován na 21. července, kdy se uskuteční jednání mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Foxconnu Terrym Gou.

Foxconn působí v ČR od konce 90. let
Vizitka tchajwanské společnosti Foxconn, která zvažuje v ČR investice v řádu miliard korun do svých závodů v Pardubicích a Kutné Hoře:
Foxconn je registrovaná obchodní značka firmy Hon Hai Precision Industry Company Ltd., která je podle příjmů údajně největším smluvním výrobcem elektroniky na světě. Vyrábí škálu elektronických přístrojů a součástek, produkuje všechny součásti osobních počítačů s výjimkou čipů. Pracuje mimo jiné pro firmy Apple (iPad, iPhone), Amazon (čtečka Kindle), Sony (konzole PlayStation 4) nebo Microsoft (Xbox One). Dodává také počítače pro Hewlett-Packard a Dell.
Firmu v roce 1974 založil Terry Gou (64), původně jako dodavatele plastových součástek pro televizory. Gou je dodnes předsedou představenstva i výkonným ředitelem společnosti, jejíž akcie se od začátku 90. let obchodují na burze. Jeho majetek odhaduje časopis Forbes na 6,8 miliardy dolarů, což z něj činí 240. nejbohatšího člověka světa.
Firma má po celém světě přes milion zaměstnanců. Nejvíce závodů má v Číně, výrobní pobočky má i v Brazílii, Austrálii, Indii, Spojených státech, v Maďarsku, na Slovensku či v Turecku. V roce 2013 dosáhla obratu téměř 132 miliard dolarů a čistého zisku 3,5 miliardy dolarů.
V České republice působí Foxconn od konce 90. let, nejdřív koupil areál bývalé Tesly Pardubice, kde využíval několik budov, nakonec ale postavil novou továrnu v Černé za Bory za 50 milionů korun. Druhý závod Foxconn vybudoval v Kutné Hoře; začal fungovat v roce 2008. Nyní chce Foxconn oba české závody rozšířit a modernizovat.
V České republice v současnosti Foxconn zaměstnává kolem 5500 lidí, rozšíření závodů má přinést dalších několik tisíc pracovních míst. Podle informací od odborářů měl přitom Foxconn před vypuknutím krize v ČR až 7500 zaměstnanců. Tržby české pobočky Foxconnu se pohybují kolem sta miliard korun ročně (97,3 miliardy v roce 2013), což jej dlouhodobě řadí mezi desítku největších firem v České republice. Foxconn se také pravidelně umísťuje v žebříčku největších exportérů v zemi.
Foxconn je ve světě často kritizován kvůli údajně otrocké práci u výrobních linek zejména ve svých asijských továrnách. Před dvěma lety pak německá stanice Deutsche Welle přinesla rozsáhlý materiál o nedůstojných pracovních podmínkách v pardubické pobočce. Představitelé pardubické firmy, odborů a místní úřady ale tehdy uvedli, že nic nezákonného ve Foxconnu zjištěno nebylo.

Autor: vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah