Macronova odpověď na Green Deal: Francie bude lídrem jaderné energetiky | E15.cz

Francie jako lídr jaderné energetiky. Macron představil investiční plán za desítky miliard eur

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý zveřejnil svůj pětiletý investiční plán v hodnotě 30 miliard eur (762 miliard korun) zaměřený na dekarbonizaci průmyslových gigantů, na podporu start-upů a na přesun výroby některých produktů do Francie. Země se podle něj stane lídrem v oblastech, jako je jaderná či obnovitelná energie. 

Cílem šéfa Elysejského paláce je, aby Francie měla do roku 2030 několik nových a malých jaderných reaktorů, informuje agentura Reuters. Země podle něj musí investovat do jádra, aby zůstala mezi předními hráči v odvětví nukleárních technologií. Investovat je podle prezidenta potřeba hlavně do malých modulárních reaktorů a do správy jaderného odpadu.

„Musíme vést souboj inovací a industrializace současně. Potřebujeme zemi, která produkuje více,“ řekl dnes Macron skupině podnikatelů. Poukázal například na nedostatek ochranných roušek, když vypukla pandemie covidu-19. Krize podle něj na jedné straně ukázala skutečnou zranitelnost všech, na straně druhé pak to, jak zásadní jsou inovace a průmyslová výroba v blízkosti domova. „Musíme znovu vytvořit rámec pro výrobní nezávislost Francie a Evropy,“ řekl.

Největší světoví znečišťovatelé a jejich emisní cíle

Prezident upozornil, že Francie by se do roku 2030 měla stát i lídrem v zeleném vodíku nebo vyprodukovat dva miliony elektrických a hybridních aut.

Francie už loni schválila investiční plán v hodnotě 100 miliard eur (přes 2,5 bilionu korun) na obnovu ekonomiky zasažené pandemií. Téměř 40 miliard eur (jeden bilion korun) získala z fondu obnovy Evropské unie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah