Gazprom potvrdil příjem první ukrajinské splátky za plyn | E15.cz

Gazprom potvrdil příjem první ukrajinské splátky za plyn

Plynovod
Plynovod
• 
ZDROJ: CC: (CC0 1.0)/tpsdave/pixabay.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský plynárenský gigant Gazprom potvrdil, že obdržel 1,45 miliardy dolarů (32 miliard korun) od ukrajinské energetické firmy Naftogaz. Peníze jsou první splátkou ukrajinského dluhu za ruský plyn. Splátka je jednou z podmínek pro to, aby Ukrajina začala opět dostávat zemní plyn z Ruska.

Šéf Gazpromu Alexej Miller v pátek uvedl, že Gazprom obnoví dodávky plynu pro Ukrajinu, jakmile Kyjev uhradí první splátku dluhu a zaplatí předem 760 milionů dolarů za listopadové dodávky, uvedla agentura Reuters.

Ukrajina je bez ruského plynu od června, kdy Moskva zavřela kohouty kvůli chronické neschopnosti ukrajinského Naftogazu splácet účty. Na zimních dodávkách ruského plynu na Ukrajinu se obě země dohodly minulý týden po několikaměsíčních jednáních, která pomáhala zprostředkovat Evropská unie.

Ukrajina musí podle této dohody do konce letošního roku zaplatit 3,1 miliardy dolarů ve dvou splátkách, aby uhradila dluh za dřívější dodávky ruského plynu. Celkově má nejnovější kontrakt hodnotu 4,6 miliardy dolarů. Naftogaz však upozornil, že nejnovější dohoda s Gazpromem je pouze dočasná a oba podniky se obrátily na arbitrážní soud ve Stockholmu kvůli přezkoumání kontraktů na přepravu plynu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah