Gazprom slevuje Evropě, Čechům zatím ne | E15.cz

Gazprom slevuje Evropě, Čechům zatím ne

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jan Žižka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá RWE ani její česká dcera RWE Transgas nejsou v okruhu vyvolených, kterým ruský dodavatel plynu Gazprom slevil z ceny této strategické suroviny. Po loňském neúspěšném vyjednávání s ruským gigantem RWE naopak pokračuje ve vídeňské arbitráži kvůli účtovaným cenám plynu pro české odběratele.

V této arbitráži žádá, aby Gazprom zohlednil vývoj trhu v poslední době. „Výsledek arbitrážního řízení bychom měli znát na přelomu tohoto a příštího roku,“ řekl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. RWE se ale podle něj snaží hledat veškeré možnosti, jak dosáhnout přijatelnějších cen, včetně právě vyjednávání s Gazpromem.

Zatímco cenová ujednání RWE s Gazpromem vycházejí z dlouhodobých kontraktů, na burzách se plyn prodává podstatně levněji. A v poslední době se rozdíl ještě zvyšuje, protože díky mírné zimě a hospodářskému zpomalení v Evropě je plynu na trhu dostatek. Na spotových trzích bylo možné v minulých dnech nakupovat plyn za méně než 300 dolarů za tisíc metrů krychlových, Gazprom si podle dostupných zdrojů účtuje necelých 500 dolarů. Na vysoké ceny doplácí nejen čeští odběratelé, ale především sama RWE Transgas. Plynárenská firma totiž musí čelit stále ostřejší konkurenci obchodníků, jež žádné dlouhodobé smlouvy s Gazpromem nesvazují.

Gazprom v minulých dnech poskytl slevu pěti evropským firmám – francouzské GDF Suez, německé Wingas, slovenské SPP, italské Sinergie Italiane a rakouské Econgas. Výhodnější nabídku ovšem nezískala žádná ze společností, jež vedou s ruským gigantem arbitrážní spor.

Analytici JP Morgan podle agentury Bloomberg usoudili, že tito větší zákazníci včetně firem RWE či E. ON hledají zásadnější a dlouhodobější řešení. V případě „šťastlivců“, nyní obdarovaných Gazpromem jde zřejmě spíše o jednorázové řešení, nikoliv závazek brát více v potaz tržní ceny na burzách. Šéfové Gazpromu nicméně připouštějí, že vysoké ceny by mohly silné postavení ruské firmy na evropském trhu dlouhodobě oslabit. Rusové by tedy mohli být nakloněni dalším cenovým ústupkům.

RWE a Gazprom loni vedly jednání o vytvoření společného podniku v západní Evropě, která se ovšem týkala také cen plynu. Tyto rozhovory ale skončily v prosinci nezdarem.

Podle posledních údajů se RWE Transgas podílí na importu plynu do Česka už méně než padesáti procenty. Společně s menší dceřinou firmou Gazpromu v Česku, společností Vemex, dovážejí zhruba polovinu této suroviny. Zbytek dovozu dnes zajišťují alternativní obchodníci.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah