Gazprom údajně kvůli ruské zimě omezí vývoz plynu do Evropy | E15.cz

Gazprom údajně kvůli ruské zimě omezí vývoz plynu do Evropy

Gazprom, ilustrační foto
Gazprom, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Gazprom.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Monopolní ruský vývozce plynu Gazprom omezí export zemního plynu do evropských zemí, aby pokryl domácí poptávku, která se kvůli vlně mrazů výrazně zvýšila. Uvedla to dnes agentura Interfax s odkazem na zdroj z plynárenského odvětví.

Podle zdroje dnes Gazprom nemohl vyhovět osmi procentům požadavků na dodávky do Itálie. Dodávky plynovodem Jamal, který vede přes Polsko na německý trh, klesly z nedávných úrovní o deset procent. Schopnost Gazpromu reagovat na požadavky zvýšených dodávek je omezena rychlostí, s níž může čerpat plyn z podzemních zásobníků a doplňovat jím plyn těžený na sibiřských nalezištích.

Rusko zachvátila v posledních dnech třeskutá zima s teplotami pod minus dvaceti stupni Celsia a chladné počasí se čeká ještě asi deset dní. Mrazy přicházejí z Ruska do Evropy a jejich vlna začíná postihovat i Českou republiku.

Evropa je pro Gazprom hlavním exportním trhem. Loni společnost vyvezla do Evropy 150 miliard krychlových metrů plynu, což byla asi čtvrtina evropské spotřeby a více než třetina těžby firmy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah