Gazprom údajně kvůli ruské zimě omezí vývoz plynu do Evropy | E15.cz

Gazprom údajně kvůli ruské zimě omezí vývoz plynu do Evropy

Gazprom údajně kvůli ruské zimě omezí vývoz plynu do Evropy
Gazprom, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Gazprom.com

ČTK

Monopolní ruský vývozce plynu Gazprom omezí export zemního plynu do evropských zemí, aby pokryl domácí poptávku, která se kvůli vlně mrazů výrazně zvýšila. Uvedla to dnes agentura Interfax s odkazem na zdroj z plynárenského odvětví.

Podle zdroje dnes Gazprom nemohl vyhovět osmi procentům požadavků na dodávky do Itálie. Dodávky plynovodem Jamal, který vede přes Polsko na německý trh, klesly z nedávných úrovní o deset procent. Schopnost Gazpromu reagovat na požadavky zvýšených dodávek je omezena rychlostí, s níž může čerpat plyn z podzemních zásobníků a doplňovat jím plyn těžený na sibiřských nalezištích.

Rusko zachvátila v posledních dnech třeskutá zima s teplotami pod minus dvaceti stupni Celsia a chladné počasí se čeká ještě asi deset dní. Mrazy přicházejí z Ruska do Evropy a jejich vlna začíná postihovat i Českou republiku.

Evropa je pro Gazprom hlavním exportním trhem. Loni společnost vyvezla do Evropy 150 miliard krychlových metrů plynu, což byla asi čtvrtina evropské spotřeby a více než třetina těžby firmy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!