Gazpromu roste zisk díky Evropě | E15.cz

Gazpromu roste zisk díky Evropě

Gazprom
Gazprom
• 

ČTK

Ruský plynárenský gigant Gazprom zvýšil v prvním čtvrtletí zisk o 42 procent na 478,5 miliardy rublů (276 miliard korun) díky silnějšímu prodeji v Evropě. Výsledek překonal očekávání analytiků, kteří podle agentury Reuters počítali s nárůstem zisku o necelých 30 procent.

Celkové tržby společnosti stouply o 38 procent na 1,317 bilionu rublů. V Evropě se tržby zvýšily téměř o 40 procent na 398 miliard rublů. Evropští zákazníci podle investiční banky UralSib zřejmě nakupovali plyn do zásoby kvůli očekávání růstu jeho cen.

„Výsledky jsou fantastické, ale pro letošní rok již dosáhly vrcholu. Očekáváme, že prodej v Evropě ve druhé polovině roku klesne,“ uvedl jeden z analytiků společnosti Wood & Company Financial Services. Dodal, že evropská ekonomika zjevně zpomaluje, a upozornil na zprávy o tom, že dodávky do Evropy brzy zahájí plynovod z Libye.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Společnost je klíčovým exportérem plynu do Evropy, kde její dodávky pokrývají zhruba čtvrtinu celkové spotřeby.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.