Gigant Anheuser-Busch koupí majitele Prazdroje za 2,5 bilionu korun | E15.cz

Gigant Anheuser-Busch koupí majitele Prazdroje za 2,5 bilionu korun

Prazdroj (ilustrační foto)
Prazdroj (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Robert Wallace via Flickr

ČTK, paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev se dohodla na koupi svého menšího rivala SABMiller, majitele Plzeňského Prazdroje. O dosažení rámcové dohody o klíčových podmínkách nabídky dnes informovaly firmy. Anheuser-Busch InBev v posledních týdnech svoji nabídku na koupi SABMiller několikrát zlepšil. Podle agentury Bloomberg jej koupí za zhruba 68 miliard liber (2,5 bilionu korun).

Firmy ve společném prohlášení uvedly, že Anheuser-Busch InBev zaplatí za jednu akcii svého největšího konkurenta 44 liber v hotovosti. Je to zhruba 50 procent nad závěrečnou cenou akcií SABMiller ze 14. září, den před zprávou o zájmu Anheuser-Busch o druhého největšího výrobce piva.

Poprvé nabídl Anheuser-Busch InBev za jednu akcii SABMilleru 38 liber. Nabídku minulý týden zvýšil na 42,15 britských liber v hotovosti. Podle pondělních zpráv Anheuser-Busch InBev naposledy nabízel 43,50 libry za akcii svého nejbližšího konkurenta.

O převzetí se spekulovalo několik let, nakonec ho spustilo oslabení na čínském a brazilském trhu. Pokles akcií SABMilleru o pětinu a vidina dražšího půjčování obchod urychlila.

Dohoda je zatím provizorní, na dva týdny zmrazila posuny v nabízené ceně. Podle SABMilleru by ovšem jeho dozorčí rada měla obchod schválit. V souladu s britským právem musí společnosti 28. října do páté odpolední hodiny dojít k formální dohodě o převzetí. Anheuser-Busch InBev do té doby ale může rovněž oznámit, že oficiální nabídku na koupi SABMiller nepředloží, stojí ve společném prohlášení.

Pokud by k obchodu nedošlo kvůli nesouhlasu regulátorů, zaplatí Anheuser-Busch InBev pokutu ve výši tří miliard dolarů. Nová společnost by měla být zapsaná v Belgii.

Anheuser-Busch InBev, výrobce amerického Budweiseru, by získal touto koupí kromě Plzeňského prazdroje například i výrobce italského piva Peroni. Případný obchod by byl globálně čtvrtým největším převzetím v historii.

Přehled největších převzetí firem v historii
pořadí rok kdo koho obor částka v miliardách amerických dolarů
1. 1999 Vodafone AirTouch PLC Mannesmann AG komunikace 202,8
2. 2000 America Online Time Warner komunikace 164,7
3. 2013 Verizon Verizon Wireless komunikace 130
4. 2015 AB InBev SABMiller pivovarnictví 104
5. 2007 RFS Holdings ABN-AMRO finance 98,2
6. 1999 Pfizer Warner-Lambert farmacie 89,2
7. 1998 Exxon Mobil ropný průmysl 78,9
8. 2000 Glaxo Wellcome SmithKline Beecham farmacie 76
9. 2004 Royal Dutch Petroleum Shell Transport & Trading ropný průmysl 74,6
10. 200 AT&T Inc BellSouth komunikace 72,7

Autor: ČTK, paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah